Integration of GIS techniques with tourism planning a case study: Bodrum Peninsula, Muğla, Turkey
CBS tekniklerinin turizm planlaması ile entegrasyonu çalışma alanı: Bodrum Yarımadası, Muğla, TÜrkiye
  1. Tez No: 269082
  2. Yazar: EDA ERKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURUNNİSA USUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Turizm tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir ekonomik aktivitedir. Diğer ekonomik sektörlerle de bağlantılı olan turizm sektörü bir çeşit sanayi olarak da adlandırılabilir. Dolayısıyla, hükümetler turizm sektörünün ekonomik kalkınmaya katkısını sağlayabilmek için, turizm olanaklarını yönetmeye, geliştirmeye ve satmaya ihtiyaç duymaktadırlar.Turizm planlaması büyük miktarlarda verinin kullanılması, idare edilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin entegrasyonu istenmektedir. Bu tezin amacı, yeni turizm çeşitleri için yer seçimi sürecine Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinin katkılarının nasıl arttırılacağını tanımlamaktır.Turizm sektöründe Türkiye'nin kalbi olarak nitelendirilen Bodrum yarımadası çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bodrum'daki hızlı ve plansız turizm gelişimi doğal kaynaklarda, ulaşımda, sosyal ve teknik altyapıda pek çok sorun yaratmaktadır. Yazlık evlerin, otellerin ve tatil köylerinin hızla inşa edilmesi yaz nüfusu (97.000) ile kış nüfusu (1.500.000) arasında büyük bir farkın doğmasına, bu fark da pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Bu çalışmada kamp, karavan, çim kayağı, yamaç paraşütü, bisiklet turları aktiviteleri Bodrum yarımadası için önerilmiştir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda yer seçimi analizleri gerçekleştirilmiştir. Her turizm çeşidi için uygun alanların belirlenmesinde eğim, bakı, uzaklık analizleri yapılmıştır. Analitik hiyerarşi tekniği kullanılarak her bir kritere tutarlı olacak şekilde ağırlıklar verilmiştir. Sonuçta, belirlenen yer seçimi sonuçları çevre düzeni planı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is an important economic activity in our country as it is all around the world. It is also defined as an industry which is related to other economical sectors. Therefore, governments need to manage, develop and market the tourism facilities so that tourism industry can help economical growth effectively.Tourism planning means to manage large amount of data. Therefore, it is desirable to integrate Geographic Information Systems and also Remote Sensing to planning. The aim of the thesis is to define how to increase the contributions of GIS for site selection purposes for new tourism types.The case study is chosen as Bodrum Peninsula that is the hearth of Turkey in tourism sector. The fast and unplanned tourism development is causing some problems in nature, transportation, social and technical infrastructure of Bodrum. Summer houses, hotels, holiday villages are built up increasingly, so a huge difference occurs between winter (97.000) and summer (1.500.000) populations, which produce one of the reasons for problems.In this study, new tourism types, which are camping, caravanning, grass-skiing, site-parachuting and biking activities, are suggested in Bodrum Peninsula. Site selection process for these types is performed according to the requirements defined by the Youth and Sport Association. Slope, aspect, and proximity analyses are performed in order to find the suitable areas for each tourism type. Then, analytical hierarchy process technique is used to give weight to each criterion to emphasize their effects. Finally, site selection results are compared with the environmental plan.