Spatial distribution of organic pollutants in Bursa atmosphere: Seasonality and health effects
Bursa atmosferinde organik kirleticilerin mekansal dağılımı: Mevsimselliği ve sağlık etkisi
  1. Tez No: 269083
  2. Yazar: MİHRİBAN YILMAZ CİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Uçucu Organik Bileşikler (UOB)'in değerlendirilmesi, sağlık ve çevre üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı atmosferik kirlilik çalışmalarıda özel bir öneme sahip olmaya başlamışlardır.Bu çalışmanın amacı Bursa'nın farklı endüstri ve kentsel bölgelerinde UOB tespit etmek, tanımak ve değerlendirmektir. UOB'lerin mekansal dağılımı, mevsimsel değişimi ve ayrıca sağlık riski değerlendirmesi yapılmıştır. Pasif örnekleme ile Bursa'da 50'den fazla noktada hava numunesi toplandı ve örnekler GK-ısısal desorpsiyon cihazı ile aniliz edildi. 2005-2007 yılları arasında şehir genelinde 7 defa haftalık örneklemeler yapıldı. UOB'lerin kaynak belirleme çalışmasında faktör analizi tekniği kullanıldı. Motorlu taşıtşar ve endüstride kimyasal kullanımı Bursa'da en baskın UOB kaynağı olarak 63% ve 20% hesaplanmıştır. Sağlık riski çalışmasında, Bursa'da yaşayan insanların zaman-aktivite dağılımlarını hesaplamak için seçilen bir grup insana anket çalışması uygulanmıştır. Ömür boyu kanser riski, oluşturlan UOB veri seti kullanılarak tahmin edilmiştir. Kanser riskini temsil eden bütün istatistiksel parametreler bazı seçilmiş UOB'ler için belirlenen sınır değer üstünde çıkmıştır. EPA'dan alınan hesaplama yöntemine göre bu kirleticiler içinde ortalama değeri 3x10-4 ile benzen en yüksek riske sahip kirleticidir.Bursa'da yapılan yoğun arazi çalışması yanında, UOB'lerin tutma sabitlerini belirlemek için Ankara'da 6 ay süren bir arazi çalışması yapılmıştır. Toplam 25 UOB için göreceli neme ve rüzgar hızına bağlı denklemler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The assessment of volatile organic compounds (VOCs) has become an area of particular interest in the field of atmospheric pollution due to their adverse health and environmental effects. This study is aimed to identify, quantify and characterize VOC in different urban areas and industrial areas in Bursa. The spatial distribution, seasonal variation as well as health risks assessment of VOC were discussed. Air samples were collected by means of sorbent passive sampling at over 50 sampling points in Bursa and analyzed by GC-thermal desorption. A total of seven weekly measurement periods were completed across the city center from 2005 to 2007. The source of VOC was apportioned with the commonly used receptor model, namely Factor Analysis. Motor vehicles and industrial solvent usage are the most abundant VOC sources to contribute to urban atmosphere in Bursa, 63% and 20%, respectively. The health risks of VOC were also evaluated. The questionnaire was filled out by selected people living in Bursa to obtain time-activity pattern for health risk assessment. Lifetime cancer risks were estimated with the measured VOC data. All the statistical parameters used to represent cancer risks for the selected compounds exceeded the stated level. Benzene had the highest adverse health effect among these compounds according to USEPA (2009) calculation with the mean cancer risk 3x10-4.In addition to intensive field sampling campaigns conducted in Bursa, the VOC measurement were completed for a period of six months to evaluate uptake rate of VOC in Ankara. Uptake rate equations depending on relative humidity and wind speed were developed for 25 VOCs.