A critical review of the tools and techniques used in coastal planning: Case study Mugla-Gokova special environmental protection area
Kıyı planlamasında kullanılan araçlar ve tekniklere bir eleştiri çalışma alanı: Muğla-Gökova özel çevre koruma bölgesi örneği
  1. Tez No: 269089
  2. Yazar: AYÇA YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma kıyı alanları yönetimi konusunun yanı sıra yasal yönleri, süreç içerisinde kullanılan araç ve teknikler ve kıyı bölgelerinde başarılı bir planlama sürecinin oluşturulması için gerekli olan bileşenler üzerinde odaklanmaktadır. Kıyı alanlarının entegre politika mekanizması çerçevesinde biyolojik çeşitliliğin korunması, halkın katılımı, kıyı ile ilgili turizm, balıkçılık, kültür balıkçılığı gibi ekonomik kullanımların çeşitlendirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Tez; kıyı alan tanımları, kıyı planlama ve mevzuatı, kıyı ile ilgili kurum, kuruluş ve uluslar arası komisyonlar ve Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın Bütünleşik Kıyı Yönetimi (BKY) çerçevesinden ele alınması gibi gruplara ayrılmıştır. Tezin çalışma alanı bölümü, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın Bütünleşik Kıyı Yönetimi'ni sağlamada kullandığı beş aşamasından oluşmaktadır. Ayrıca bu çalışma Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde kıyı araç ve tekniklerin incelendiği, Bütünleşik Kıyı Yönetimi kapsamında gerçekleştirilen ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the issue of coastal area management in terms of planning techniques and tools as well as legal aspects necessary in order to clarify the components of a successful coastal area planning process. It has been emphasized that planning of the coastal area should be performed within the context of integrated policy mechanism considering maintance of biodiversity, public participation and, promoting diversification among coastal related economic uses such as tourism, aquaculture, fishing. The thesis haS been grouped into according to definitions of coastal area, coastal planning and legislation, institutions, organizations, international commisions regarding coastal areas and Gökova Special Environment Protection Area from the perspective of Integrated Coastal Management (ICM). The case section of the thesis formed by five phases of Gökova SEPA 1/25.000 scaled Environmental Relation Plan in order to achieve ICM. Also, this is the first study performed by the reviewing of the tools and techniques used in the Gökova SEPA towards Integrated Coastal Management approach.