Investigation of the effect of semi-geodesic winding on the vibration characteristics of filament wound shells of revolution
Filament sargı ile üretilen dönel kabuk yapılarda yarı-jeodezik sarımın kabuk yapılarının titreşim özelliklerine olan etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 269091
  2. Yazar: CAN SERKAN İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, filament sargı yöntemi ile üretilmiş olan kompozit dönel kabuk yapılarda yarı-jeodezik sarımın kabuk yapılarının serbest titreşim özelliklerine etkisi incelenmiştir. Analiz, sonlu üstel Fourier dönüşüm metodu uygulanmış ana dönel kabuk denklemlerinin sayısal entegrasyonunu temel alan yarı-analitik bir çözüm metoduna dayanır. Ana denklemler temel kabuk değişkenleri ile formüle edilmiş kısmi diferansiyel denklem sistemine dönüştürülmüştür. Sonra bu denklemler iki noktalı sınır değer problemi olacak şekilde sonlu üstel Fourier dönüşüm metodu uygulanarak birinci dereceden adi diferansiyel denklemlere dönüştürülmüştür. Sınır değeri problemi bir grup başlangıç değer problemine dönüştürülmüş ve verilen doğal frekans aralığındaki kritik modlar frekans deneme metodu ile bütünleşik çok parçalı sayısal integrasyon metodu kullanılarak bulunmuştur. Filament sargı işlemi sırasında fiber ve mandrel yüzeyi arasındaki sürtünmeye bağlı olan yarı-jeodezik sarımın filament sargı metodu ile üretilen dönel kabuk yapılarının sertlik ve serbest titreşim özelliklerine etkisi incelenerek, önceden jeodezik sarım üzerine yapılmış araştırmalar genişletilmiştir. Ayrıca seçilmiş yapılar için sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilerek yarı-analitik sayısal entegrasyon metodu sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Örnek sonuçlar kesik kompozit konik ve küresel dönel kabuk yapılar için elde edilmiş ve sarım paterninin dönel kabuk yapıların titreşim özelliklerine olan etkisi derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of semi-geodesic winding on the free vibration characteristics of filament wound composite shells of revolution with variable radii of curvature is studied. The analysis is performed by a semi-analytical solution method which is based on the numerical integration of the finite exponential Fourier transform of the fundamental shell of revolution equations. The governing equations for the free vibration analysis are initially obtained in terms of fundamental shell variables, and they are reduced to a system of first order ordinary differential equations by the application of finite exponential Fourier Transform, resulting in a two point boundary value problem. The boundary value problem is then reduced to a series of initial value problems, and the multisegment numerical integration technique is used in combination with the frequency trial method in order to extract the natural frequencies and determine the mode shapes within a given range of natural frequencies. Previous studies on geodesic winding is extended such that the effect of semi-geodesic winding which rely on the preset friction between the fiber and the mandrel surface on the stiffness and vibration characteristics of filament wound shells of revolution is investigated. Additionally, finite element analysis is employed to compare the results obtained from semi-analytical model solved by numerical integration and finite element model solved by finite element method. Sample results are obtained for filament wound truncated conical and spherical shells of revolution and the effect of the winding pattern on the vibration characteristics of shells of revolution is investigated thoroughly.