A current source converter based STATCOM for reactive power compensation at low voltage
Düşük gerilimde reaktif güç kompanzasyonu için akım kaynaklı çevirgece dayalı STATCOM
  1. Tez No: 269105
  2. Yazar: NAZAN BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. H. FARUK BİLGİN, PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, düşük gerilim seviyesinde yapılan reaktif güç kontrolü uygulamalarında geleneksel çözümlere oranla i) daha hızlı geçici tepki elde edilmesi ii) akım harmonikleri bozulumunun azaltılması iii) güç kayıplarının düşürülmesi ve iv) depolama elemanlarının küçültülmesinin başarılabilmesi için Akım Kaynaklı Çevirgece (AKÇ) dayalı dağıtım tipi Statik Senkron Kompanzatörünün (D-STATKOM) analizi, tasarımı ve geliştirilmesine hasredilmektedir.Geliştirilen AKÇ-D-STATKOM, düşük geçirgen giriş filtresi ve altı adet seri diyotlu IGBT'den müteşekkil üç fazlı cebri anahtarlamalı AKÇ' den oluşmaktadır. Uzay vektörü darbe genliği kiplenimi metodu kullanılarak IGBT' lerin 3kHz frekansında anahtarlanmasıyla üretilecek olan referans akım dalga şeklinin elde edilebilmesi için AKÇ-D-STATCOM' un analizi ve kontrolü dq-senkron referans düzleminde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work is devoted to the analysis, design and development of the Current-Source Converter (CSC) based distribution-type Static Synchronous Compensator (D-STATCOM) for low-voltage applications in reactive-power control in order to achieve i) faster transient response in reactive-power control, ii) lower current harmonic distortion, iii) lower power losses and iv) minimum storage elements in comparison with conventional solutions. The developed CSC-D-STATCOM includes a low-pass input filter and a three phase forced-commutated CSC which is composed of six insulated gate bipolar transistors (IGBT) with built-in series diodes. The analysis and the control of the CSC-D-STATCOM are carried out in dq-synchronous reference frame in order to obtain the reference current waveform which is to be generated by switching the IGBTs at 3kHz with the use of space vector modulation.