Hizmet sistemlerinde performans analizi: Bankacılık sektöründe operasyonel düzeyde bir benzetim çalışması
Performance analysis in service systems: A simulation study in banking sector at an operational level
- Tez No: 269120
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hizmet sektörü en büyük ekonomik sektördür. Bu çapta büyük olan bir sektörde kaynakların verimli kullanılabilmesi için kalite, planlama faaliyetleri, performans ölçümü ve verimlilik oldukça önemlidir. Ancak gerçek sistemlerin son derece karmaşık olması hizmet sistemlerinde analiz yapılmasını, verimliliğin veya performansın artırılmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, karmaşık hizmet sistemlerinde performansın benzetim kullanılarak artırılması amaçlanmıştır. Bir bankanın para transferleri ve çek giriş süreçleri üzerinde benzetim çalışması yapılarak, süreçlerin merkezileştirilmesi değerlendirilmiştir. Bankacılık sektöründe, operasyonel merkezileştirmenin performansı artırdığı gösterilmiştir. Ayrıca, merkezileşen süreçlerde ortalama işlem tamamlanma süresinin ve personel doluluk oranının eniyilenmesini sağlamak için Cevap Yüzey Yöntemi, Benzetim ile birlikte kullanılmıştır. Cevap Yüzey Yöntemi kullanılarak girdi faktörlerin en iyi seviyeleri azaltılmış sayıda deneyler ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Service sector is the largest economical sector in most of the developed or developing countries. Quality, planning activities, performance measurement and productivity are quite important for productive use of resources in a sector likewise. However, the complexity of real systems makes service systems hard to analyze and improve its productivity or performance. In this study, it is aimed to improve the performance of complex service systems by using simulation. The centralization of the processes is evaluated by performing a simulation study on money transfers and cheque entry processes of a bank. It is shown that the performance is improved by operational centralization in banking sector. Besides, in order to optimize the average transaction completion time and the rate of the employee utilization in centralized processes, Response Surface Methodology integration with Simulation is used. The optimal levels of the input factors are determined with reduced number of experiments by using Response Surface Methodology.