Türkiye'de okul öncesi çocukların trafik bilgi ve alışkanlıklarının belirlenmesi
To determine the knowledge and habits of pre-school children in Turkey
  1. Tez No: 269119
  2. Yazar: YETKİN YELMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsanların günlük hayatlarında en çok karşılaştıkları olgulardan biri trafiktir. Bu olgu ülkemizde nüfusun ve araç sayısının artmasıyla daha karmaşık ve daha büyük öneme haiz hale gelmiştir. Dünyada ise bu olgu teknoloji ve eğitimin de etkisiyle daha önce fark edilerek gerekli tedbirler alınmış ve düzenlemeler yapılmıştır. Fakat dünya devamlı gelişmekte ve yeni teknolojiler hayata geçmektedir. Bu teknolojilerin günlük yaşama adapte edilmesi ancak iyi bir eğitimle olur. Eğitime ne kadar küçük yaşta başlanılırsa o kadar fazla verim alınır. Trafiğin de ülkemizde önemli bir yer tuttuğu ve trafik kazaları yüzünden birçok insanın hayatını kaybettiği göz önünde bulundurulursa trafik eğitiminin küçük yaşlardan itibaren verilmesinin gerekliliği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu çalışmada Türkiye'de okul öncesi eğitim gören çocuklarda trafik olgusunun nasıl algılandığı, okulda ve evde bu konu hakkında neler öğretildiği, Dünyada bu eğitimin nasıl yapıldığı incelenmiş ve Türkiyedeki durum anketlerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic is one of the most common phenomena which people are faced in their daily lives. By the help technology and education, this phenomeno is understood long ago in the world and they took measures and made necessary regulations. However, world is in progress and new technologies are consistently adapted to our lives. The adaption of new technologies is possible only with good education. If the traffic education starts in earlier ages of childhood, then the outcome would be more productive. If it is evaluated that traffic is a major part of our lives and many people die because of traffic accidents in our country, traffic education in early ages is an unavoidable requirement. In this study pre-school children?s intuition about traffic phenomenon, what children are taught about this phenomenon at home and school, how this traffic education is done in the world are analyzed in detail and the case of Turkey is presented with surveys.