Bakır ve alaşımlarının sert lehiminde farklı kimyasal kompozisyonlara sahip ilave tellerin bağlantının mekanik ve mikroyapı özelliklerine etkisi
The effect of various wires using brazing of copper and alloys on microstructure and mechanical properties of joining
- Tez No: 269135
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, ticari saflıkta (%99,5 Cu) bakır alaşımı levhalar 4 farklı lehim alaşımı kullanılarak alın alına ve bindirme şeklinde oksi-gaz üfleci ile sert lehimleme yapılarak, lehimleme kabiliyeti, mikroyapı ve mekanik özelliklerdeki değişim araştırılmıştır. Ayrıca farklı lehim alaşımlarının ıslatma kabiliyetlerinin farklı birleştirme tasarımlarına olan etkileri karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmaların sonucunda alın alına birleştirmelerde kullanılan L-CuZn39Sn sert lehim telinin gözenekliliğe sebep olarak mekanik özellikleri olumsuz yönde etkilediği. Aynı sert lehim teliyle yapılan bindirme birleştirmelerde ise mekanik özelliklerin, diğer sert lehim telleriyle yapılan birleştirmelere benzer özellik gösterdiği tespit edilmiştir. L-CuNi10Zn42 ve L-CuZn40 sert lehim telleriyle yapılan bindirme birleştirmelerde, difüzyonla tane birleşmelerinin çok iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, commercial purity (99.5%), copper alloy plates were brazed using oxy-gas flame with four the different brazing alloys wire thorough blunt and overlay. After the brazing, the brazing capability, microstructure and the mechanical property change were investigated. In addition, wetting capability of various brazing alloys on the joining of various joining designs (blunt and overlay) were compared. Experimental results showed that, L-CuZn39Sn brazing wire using in the blunt joining caused the microporosity in the microstructure and the mechanical properties were affect negatively. Mechanical properties of the blunt joining using same brazing wire similar with other brazing wires were determined. The joining of the grains with diffusion in the overlay joints using L-CuNi10Zn42 and L-CuZn40 brazing wires well were determined.