Buz pisti salonlarında aydınlatma ve Ankara Belpa Buz Pateni Salonu aydınlatmasının irdelenmesi
Analysis of illumination criteria for enclosed ice rinks and an example; Ankara Belpa Ice Rink
  1. Tez No: 269134
  2. Yazar: PINAR EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kapalı buz pistlerinde yer alan seyirci ve oyuncuların görsel konforunun sağlanması için gereken aydınlatma kriterleri incelenmiştir. Aydınlatma kriterleri doğal ve yapay aydınlatma adı altında iki bölüm olarak ele alınmış, seyirci ve oyuncuların iyi görme koşullarının sağlanabilmesi için doğal ve yapay aydınlatmanın nitelik ve nicelikleri teknik olarak ortaya konmuştur.Çalışmanın üç bölümünde verilen bilgiler ve veriler doğrultusunda Ankara Belpa Buz Pisti Salonu mevcut aydınlatması incelenmiş, Autocad 2008 ve 3D Max 7 programları ile bina modellenerek simülasyonu hazırlanmıştır. Hazırlanan simülasyon yardımıyla, seyirci ve oyuncu için en uzak görüş alanı 75 m. den az olan, buz pateni ve buz hokeyi yarışmalarının yapıldığı kulüp, takım oyunları ve ulusal yarışmalarda mekanda olması gereken aydınlık düzeyi için 5 model; buz hokeyi ve figür pateni uluslar arası yarışmalarda mekanda olması gereken aydınlık düzeyi içinse 9 farklı model sunulmuştur. Modeller simülasyon üzerinden eleştirilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, illumination criterias for visual comfort of spectators? and players? in ice halls are analysed. Illumination criterias are analysed in two groups as natural and artificial lighting quality and quantity of natural and artificial lighting are examined In order to ensure good visibility of players and spectators.The lighting design of Ankara Belpa Ice Hall is examined with respect to the knowledges given in three sections. The building was modelled by Autocad 2008 and 3D Max 7 programmes. By the help of simulation programme, for the artifical lighting level of the space for figure skating and ice hockey maximum viewing distance more than 75 meter where clubs, teams and national competitions take place 5 models; for the lighting level of the space where international competitions take place and also TV broadcasts, 9 models are suggested and they are criticized by the help simulation and models are improved and estimated.