Frekans düzleminde sonlu farklar yöntemi ile dielektrik bir nesne üzerinden saçılma probleminin nümerik çözümü
Numerical solution of scattering problem from a dielectric object via finite difference frequency domain method
  1. Tez No: 269155
  2. Yazar: SÜLEYMAN KUZU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Elektromanyetik problemlerin karmaşıklaşması sonucu, analitik yöntemlerin kullanımı zorlaşmıştır. Bu durum nümerik yöntemlerin, problemlerin çözümünde daha çok tercih edilmesine yol açmış ve birçok nümerik yöntemin geliştirilmesine sebep olmuştur. Bu tezde FDFD (Finite Difference Frequency Domain - Frekans Düzleminde Sonlu Farklar) yöntemi iki boyutlu dielektrik bir nesneden oluşan saçılmaya ilişkin bir problemin çözümünde kullanılmıştır. Ortamın ve dalgaların FDFD yöntemi ile modellemesi yapılmış, modellenen yapıya göre çözüm elde edilmiştir. FDFD yöntemi ile oluşturulan yöntemin esnekliğini ispatlamak amacıyla farklı şekil ve özelliklerde nesneler için çözümler elde edilmiştir. Ayrıca, FDFD yöntemi ile elde edilen sonuçlar farklı kaynaklardaki sonuçlarla karşılaştırılarak, farklılıklar ve benzerlikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solution of electromagnetic problems via analytical methods is getting more difficult as the complexity of the problems increase. This situation has caused the numerical methods to be preferred more and has led to the development of many numerical methods. In this thesis, FDFD (Finite Difference Frequency Domain) method is used in the solution of the scattering problem from a two dimensional dielectric object. The media and waves are modeled by using FDFD method and the solution is obtained according to the modeled structure. The solutions are found out for objects having different shapes and features so as to prove the flexibility of the FDFD method. Also, the results obtained by FDFD method are compared with other solutions found in the literature, the similarities and differences between the two group of solutions are evaluated.