Emisyon ölçümleri ve sonuçların ulusal-uluslararası mevzuata göre değerlendirilmesi
Evaluation of emission measurements and results according to national-international regulations
- Tez No: 269156
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERİL AKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma; hava kirliliği, hava kirleticileri ve kaynakları, kirleticilerin çevre ve insan sağlığı açısından etkileri bakımından örnek bir uygulamanın Yönetmelikler kapsamındaki değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş bir çevre laboratuvarının imkanları kullanılarak; ülkemizde kozmetik üretimi yapan bir tesisin emisyon kaynakları tespit edilmiş, bu kaynaklarda Uluslararası Standartlar ve Metodlar kullanılarak emisyon ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen ölçüm sonuçları için gerekli hesaplamalar yapılarak, sonuçlar hava kirliliğinin kontrolü konusunda ülkemizde yürürlükte olan ?Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği?ne göre değerlendirilmiş ve yorumlar getirilmiştir. Bu kapsamda ?Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği? hakkında bilgiler verilmiş olup, Yönetmeliğin her bir maddesi ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Ayrıca hava kirliliği kapsamında AB Mevzuatı ve Direktifler genel olarak ele alınarak, ölçüm yapılan kozmetik sektörüne ait AB Mevzuatına ilişkin sınır değerlerin kıyaslanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluation of a sample application of air pollution, pollutant sources and environment and human health within the scope of the regulations. For this purpose using the facilities of a laboratory which was authorized by The Ministry of Environment and Forests and has been accredited by TÜRKAK, the emission sources of a facility which produces cosmetics in our country was determined by emissions measurement by using International Standarts and Methods. The necessary calculations were done for the obtained measurement results and the results of the calculations were evaluated and commented according to the Regulation On Air Pollution Caused by Industry. In this context, some information has been given about the Regulation on Air Pollution Caused by Industry and every article of this regulation was was discussed in detail. Also within the context of air pollution and in accordance with EU Regulations and Directives in general, the limit values of EU Regulations compared with results of the measurements were made in the cosmetic industry.