Delik delmede farklı parametrelerin kesme kuvveti, moment, titreşim, yüzey pürüzlülüğü, aşınma ve çapak oluşumuna etkileri
Effects of different parameters on cutting force, torque, vibration, surface roughness, tool wear and exit burrs in drilling
  1. Tez No: 269165
  2. Yazar: YAVUZ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, dik işleme merkezinde delik delme süreci esnasında farklı parametrelerin ilerleme kuvveti, moment, titreşim, aşınma, yüzey pürüzlülüğü ve çapak oluşumuna etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda; iki farklı sertlikteki (20 HRC ve 28 HRC) soğuk iş takım çeliği (AISI D2 ve AISI D3) iki farklı çaptaki (Ø8 mm ve Ø10 mm) ve iki farklı uzunluktaki HSS kesici takımlarla işlenmiştir. Deneylerde üç farklı kesme hızı (5 m/dak, 10 m/dak, 15 m/dak) ve üç farklı ilerleme (0,04 mm/dev, 0,05 mm/dev, 0,06 mm/dev) değeri kullanılmıştır. Her bir deneye yeni bir kesici takımla başlanmış ve her kesici takımla uzunluğu 50 mm olan boydan boya 20 adet delik CNC tezgahıyla delinmiştir. Deneyler tam faktöryel tertibinde yapılmış, sonuçlar MATLAB-R2008 paket programında çizilen grafikler ve SAS 9.0 programında yapılan varyans ve regresyon analizleriyle yorumlanmıştır. Ayrıca deneysel çalışmalar sonlandıktan sonra matkapların SEM analizi yapılarak aşınmalar yorumlanmıştır. Deney sonuçlarına göre, malzeme sertliğinin, matkap çapının, matkap boyunun, kesme hızının, ilerlemenin ve delik sayısının ilerleme kuvveti, moment ve titreşime etkili olduğu, ayrıca matkap çapı haricindeki diğer deney parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü ve çıkış çapağı oluşumuna etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, during the drilling process effect of different parameters were investigated on thrust force, torque, vibration, wear, surface roughness and exit burrs in CNC machine. In this experimantal study, drilling experiments were used on cold work tool steels (AISI D2 and AISI D3) which have two different hardness (20HRC and 28HRC) were machined with two different diameter (Ø8mm and Ø10mm) and two different lengths drills. Three different cutting speeds (5 m/min, 10 m/min, 15 m/min) and three different feed rates (0,04 mm/rev, 0,05 mm/rev, 0,06 mm/rev) were used in experiments. With a new tool was begun in each experiment and each cutting tool was drilled 20 holes which length of 50 mm. Experiments were set up full factorial, results were commented how drawing graphs in MATLAB-R2008 and analysis of variance and regression in SAS 9.0. Furthermore; when experimentel studies finished, worn drills were observed SEM. According experimental results, material?s hardness, drill diameter, drill length, cutting speed, feed rate are effect on thrust force, torque and vibration and also, the all experimental parameters except of drill diameter are effected on surface roughness and exit burrs.