Farklı ön tav sıcaklıklarında kaynaklı birleştirilen zırh çeliklerinin mekanik özelliklerinin araştırılması
Searching about mechanical properties of armour steels which are welded with different preheating temperature
- Tez No: 269177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zırh çeliklerinin elektrik ark yöntemiyle birleştirilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, zırh malzemesi mekanik özelliklerinin kaynakla değişmemesidir. Bunun için, zırh çeliğinin kaynak kabiliyetini etkileyen faktörler, işlem esnasında kontrol altında tutulmalıdır. Sertleşebilir çelik sınıfına giren zırh çeliklerinin kaynağında soğuma hızı, kritik soğuma hızından daha şiddetlidir. Bu nedenle, kaynak dikişine bitişik olan ısının tesiri altındaki bölgede sert ve kırılgan bir yapı olan martenzit oluşmaktadır. Bunu önlemek için soğuma hızının azaltılması gerekir.Bu çalışmada, Armour 500 zırh çeliğine aynı kaynak yöntemi ve elektrodu ile dört farklı ön tav sıcaklığında kaynaklı birleştirme uygulanmış ve birleştirme bölgesinin mikro yapı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, kaynaklı birleştirilen numunelerin hepsinde akma ve çekme dayanımlarının artan ön tav sıcaklığıyla birlikte azaldığı, sünekliğinin arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Mechanical properties of armor steels should not be changed during weldingprocess. This is the most important factor during welding of armor steels. The factors affect weldability of armor steel should be controlled during joining process. Cooling rate ismore severe than critical cooling rate during welding of armor steel classified in hardable steel. Therefore, hard and brittle martensitic structure can form heat affected zone. To preventthis effect, cooling rate is decreased during welding process.In this study, armour 500 steel was welded with same weldingconditions and, microstructure and mechanical properties of joining zone were investigated at four different pre-heat temperatures. Experimental results showed that, yield and tensile strenght ofweldedsamples were decreased with incrasing the pre-heat temprature. Althought, ductility was increasedwith increasing the tempeature.