Prefabrike beton endüstrisinde atık yönetimi ve geri dönüşüm olanakları
Waste management and recycling opportunities in precast concrete industry
- Tez No: 269178
- Danışmanlar: DR. FULYA A. ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Prefabrike beton endüstrisi, ülkemizde, tarihsel süreç içerisinde gelişimgöstererek bir noktaya ulaşmıştır. Ancak sektörün geldiği bu noktanın,toplam inşaat sektörünün içindeki pay açısından dünya ortalamaları ilekıyaslandığında, oldukça geri kaldığı gözlemlenmektedir.Endüstriyel bir inşaat uygulama şekli olan beton prefabrikasyon, yapısektörü kadar, sanayi sektörünün de özelliklerini bünyesinde barındırır.Bu özelliği, sektörün gelişim sürecinde kalite kavramı ile dolayısıyla atıkyönetimi kavramı ile sürekli ilişkide olmasını sağlamıştır. Diğer biryandan, dünya çapında gelişen çevreye duyarlı yaklaşımlar, inşaatsektörü çerçevesinde de sürdürülebilirlik kavramı etrafında yer bulmayabaşlamış, yapı ve yapı elemanlarının çevreci nitelikte olması, tasarımsürecinin önemli girdilerinden biri olmaya başlamıştır.Bu nedenlerden ötürü, bu tez prefabrike beton endüstrisinin özelliklegeri dönüşüm uygulamaları çerçevesinde sürdürülebilirlik ve kalitekavramları ile ilişkilerini, sektörün ülkemizde gelişimi amacı ile ele almışve bu hedefe yönelik bulgular elde etmeyi amaçlamıştır. Bu hedefışığında, öncelikle, beton prefabrikasyon sektörü için kalite kavramıkapsamında çeşitli atık yönetimi uygulamaları önerilmiş ve buuygulamaların ortaya çıkarabileceği atık azaltma kazanımlarındanbahsedilmiştir. Tezin ilerleyen bölümlerinde, sektörün açığa çıkardığıatıkların geri dönüştürülerek, öncelikle sektör içerisinde olmak üzeregeri kazanım olanaklarından bahsedilmiş, daha sonra ise dünyaçapında ortaya çıkan atık malzemelerin sektör uygulamalarıçerçevesinde hammadde olarak geri kazanım olanakları ve bu şekildeelde edilecek ürünlerin performansları değerlendirilmiştir.Prefabrike beton endüstrisinde, atık yönetimi ve geri dönüşümyaklaşımlarının hayata geçmesi, hem sektörün çevre karşısında olansorumluluklarını yerine getirmesini, hem de ortaya çıkacak yeniyaklaşımlar sayesinde ticari ve yenilikçi kazanımlar elde etmesinisağlayacaktır. Bu durum, Türkiye'deki prefabrike beton endüstrisinin,inşaat sektöründeki payının dünya ortalamaları düzeyine çıkmasınınsağlanabilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, precast concrete industry has gained some amount of sharesin construction market throughout the history, but this amount is stillfar from the international shares of the sector.Precast concrete system, as an industrial construction type, has thecharacteristics of manufacturing disciplines as much as theconstruction domains. This feature enabled the industry to be incontact with quality procedures, therefore the waste managementnotions, within its development. On the other hand, the worldwidedeveloping environmental policies have started to take place atconstruction sector and preference of sustainable constructionmethods became an important input for design processes.In this conceptual framework, this thesis traces the relationship ofprecast construction industry with sustainability, especially withrecycling attitudes and quality notions, for the development of precastindustry in Turkey, and planned to reach findings for the mentionedpurposes.According to this aim, firstly, several waste management applicationsare suggested and the acquisitions gained by these procedures arementioned. At the further parts of the thesis, the recycling opportunitiesof the solid wastes which are released by precast concrete industry areclarified, in the aim of recycling them primarily at the resource.Afterwards, the possibilities to recycle the world wide released solidwaste materials as a feedstock for precast concrete productions areinvestigated and the performances of thus manufactured elements areevaluated.As the waste management and recycling approaches take place inprecast concrete applications, the industry will face its responsibilityagainst environmental facts as well as the acquired commercial andprogressive acquisitions. These features will be beneficial for theprecast concrete sector in Turkey, in order to reach the global shares ofthe industry.