İktisat teorisi ve iktisat politikalarında küçük ve orta boy işletmeler
  1. Tez No: 26918
  2. Yazar: İSMAİL HAKAN İŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET“iktisat Teorisi ve iktisat Politikalarında Küçük ve Orta Boy işletmeler”başlıklı tez çalışmamızda Küçük ve Orta Boy işletmeler (KOBİ) mikro ekonomik açıdan gösterdikleri özellikler ve makro değişkenlerle etkileşimi açısından incelenmiştir. Bu çalışmada KOBİ'ler bireysel girişimci tarafından yönlendirilen ve endüstriyel yapı içerisinde yer alan“temel üretim birimi (Firma)”olarak ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde KOBİ'lerin mikro iktisat teorisi çerçevesinde özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu bölümde KOBİ'ler üzerindeki tartışmaların ağırlığını oluşturan ölçek ekonomileri üzerinde durulmuştur. Böylece KOBl'lerin ölçek ekonomilerinden yararlanamadığı ve kaynakları etkin kullanamadığı şeklindeki yaygın görüş irdelenmiştir. Ulaştığımız sonuç, KOBl'lerin analizinde ölçek ekonomilerinin tek başına açıklayıcılık gücünün yetersiz olduğu şeklindedir. Soyut firma varsayımı terkedildiğinde KOBl'lerin dışsal ekonomileri içselleştirme eğilimlerinin ve kapasitelerinin yüksek olduğu gözlenmektedir. Tüm bu nedenlerle gerçek ekonomik hayat dikkate alındığında KOBl'lerin“teknik optimum ölçek”yerine“ekonomik optimum ölçek”açısından değerlendirilmesi daha doğru bir yaklaşım olmaktadır.Bu açıdan bakıldığında KOBİ'ler ekonomik optimum firma ölçeğinden uzak değildir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, endüstriyel gelişme sürecinde bir iktisadi olgu olarak ortaya çıkan KOBİ'lerin, ekonomik iklimin bir ürünü olduğu hipotezi savunulmuştur. Buradan hareketle KOBİ'lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki fonksiyonları ve gelişme dinamikleri karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece gelişmekte olan ülkelerde girişimcinin üstlendiği sorumluluk ve risklerin daha büyük olduğu görülmüştür. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde KOBİ'lerin teknoloji tercihi ve teknoloji edinim yollarının da kalkınmaya ve endüstriyel rekabet edebilirlik gücüne etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bir bütün olarak KOBİ'lerin ülkelerin endüstriyel rekabet edebilirlik gücünü olumlu yönde etkilediği şeklinde bir eğilim belirlenmiştir. Üçüncü bölümde, KOBl'Iere yönelik devlet desteğinin mantığı ve yönteminin ne olması gerektiğini üzerinde durulmuştur, istihdama, iç rekabete, bölgesel kalkınmaya, endüstriyel rekabet edebilirlik gücüne kalktıkları KOBİ'lerin ekonomik yaşamda çok boyutlu etkiler yarattığını göstermektedir. Bu nedenle devlet desteğinin makro ekonomik çevrenin KOBİ'lerin gelişimine uygun hale getirilmesi çerçevesinde ele alınması gerekmektedir. Sınırlı bir sübvansiyon ve danışmanlık desteği KOBİ'lerin gelişme dinamiklerini istenilen ölçüde harekete geçirmekten uzaktır. Ulaştığımız bu sonuç, KOBİ'lerin ekonomik iklimin bir ürünü olduğu hipotazemizle de uyum halindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The title of my study is 'The economic theory and the place of small and medium size business in the economic policies“. At said paper I examined the small and medium size businesses (SMSB) with respect to their specifications at microeconomical aspects and their interactions with macroeconomical varia bles. The SMBSs are considered as the basic production units (firms) that are placed within an industrial structure being run by the individuals. In the first part of my study, I tried to specify the characteristics of SMSBs within the frame of microeconomic theory. In this part, I esperially argued the place of SMSBs with respect to the place of scale economics having the prevalent mode in the economy. Thereby the view which states that the SMSBs can not be benefited from scale economics and that it can not utilize the resources in an effective way is argued. The results that I arrived dictate that the explanatory capacity of the scale economics alone in the analysis of the SMSBs is insufficient. When the assumption of firms with their isolated presence is dropped off, we see that the SMSBs have an efficient tendency and capacity to internalize the external economics. After having considered the real economic life, it appears that the evaluation of SMSBs with respect to the ”economical optimum scale“ instead of the ”technical economical scale" seems a more reasonable approach. When viewed according to this notion, the SMSBs are in fact not inappropriate in the economic structure, that is they need not be discarded as out of the economically optimum firm scales.IV In the second part of this study, it is asserted that the SMSBs which appeared as an economical fact within the industrial development process are in fact products of the prevailing economical setting. Starting from this notion, the functions and developmental dynamics of SMSBs in developed and de veloping countries are compared with an attempt to point out the similarities and distinctions among them. As a result, it seems that in the developing coun tries the responsibilities and risks that the entrepreneurs undertake are much greater than that of developing countries. Also, the effects of SMSBs in de veloping countries as for their technological preferences and the ways of provid ing these technologies, with regards to their effects on industrial developmental and industrial power of competition in connection with SMSBs are tried to be observed. Consequently, it seemed that, the presence of SMSBs seemed to effect the power of competition of the countries in a positive way. In the third part I dealt with the issue of the logic and the method of the state's contributions to the SMSBs. It appears that, as for their contributions to employment, internal competition, regional development, industrial power of competition, the SMSBs have multidimensional effects in the economic life. Therefore, the state's contribution should be handled towards arranging the macroeconomical environment of a country more favorable for the emergence and operation of SMSBs. A limited rate of state subsidy and consultancy serv ices of the state are far from activating the developmental dynamics of the SMSBs at a desirable level. The result that we arrived seems to correlate with our hypothesis that the SMSBs are the product of the prevalent economic set ting.