The Theme of struggle for power Shakespeare's Henry VI trilogy
- Tez No: 26919
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET İnsanlığın varoluşundan beri daima başkaları üzerinde bir güce sahip olmak isteyen kişiler olagelmiştir. Aynı zamanda, geçmişi çağdaşlarına bir ayna gibi tutarak, güç savaşının korkunç sonuçlarını gösteren ihsanlar da olmuştur, ve Shakespeare bunlardan birisidir. Shakespeare, Henry VI trilogyasında, İngiltere tarihinde Gül Savaşları olarak bilinen hanedan savaşlarını işleyerek, İngiliz asilleri arasındaki güç mücadelesinin İngiltere ve halkına verdiği zararı ortaya koymaktadır. Bu oyunlarda, Makyevelist baronlar, York ve Lancaster hanedanları arasında bir iç" savaşa dönüşecek olan, güç mücadelesini başlatırlar. Bir Lancaster olan kral 6. Henry, Makyevelist açıdan zayıf bir kral olduğu için, York Hanedanının başkaldırısına engel olamaz. York Hanedanı Lancaster Hanedanına karşı her türlü Makyevelist taktiği kullanarak Kral 6. Henry' yi öldürür. Shakespeare' in Henry VI trilogyasında ortaya koyduğu: hangi parti kazanırsa kazansın, asiller arasındaki güç mücadelesinden İngiltere ve halkının zarar gördüğü, ve gerçekte, bir iç savaşta, kazanan tarafın olamayacağı, yalnızca kaybedenlerin olacağıdır, güç mücadelesi bulunduğu yere sefalet ve ölüm getirir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTBACT There have always been peoplewho want to have power over others, and, this has been“ so since the creation of mankind. There have also been - people who display the disastrous consequences of power struggle by means of holding the past as a mirror to their contemporaries, and, Shakespeare is one of them. Shakespeare, in his Henry VI trilogy, depicts the harm, done to _ England and the ”people as a result of the.power struggle between and among the English nobles, by handling the dynastic wars, known as the Wars of the Roses in English History. In these plays, The Machiavellian barons, start a power struggle among themselves, which, continues as a civil war fought between the House of York and the House of Lancaster. King Henry VI, being a Lancastrian, can not stop the Yorkist uprising since he is a weak king. The Yorkists, in their progress to throne, use ^all the Machiavellian tactics against the Lancastrians, and they succeed in killing King Henry VI. What Shakespeare displays in his Henry VI trilogy is that, no matter which party wins, it is England and the people that suffer as a result of the power struggle between and among the English nobles, and that, there is, in fact, only the losers and not winners in a civil war; power struggle brings misery and death to the country where it is practised.