Kinetics of riboflavin production by brewers yeasts
  1. Tez No: 2691
  2. Yazar: İ.MELİH TAMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET BİRA MAYASINCA ÜRETİLEN RIBOFLAVİnİn ÜRETİM KİNETİ?İ TAMER, İ. Melih Yüksek Lisans Tezi,Gida Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr.Mustafa Özilgen Aralık 1987,99 sahife Sacchoramyceş cerevisiae ve Saccharomyces carisbergensiş tarafından sentetik media ve bira şirasinda üretilen ribpflavinin kinetiği incelendi.Sonuçlar riboflavinin yalnız çoğalan hücreler tarafından üretildiğini göstermiştir.Riboflavin üretim hızı mayanın üreme hızi ile logaritmik fazda orantılıdır. Durgun (doymuş) fazda maya ortamdaki riboflavini tüketir. Tüketim hızı, maya konsantrasyonunda birinci dereceden kinetik bir ifade ile gösterilmiştir.Şubstrat tüketim ve etanol üretim kinetiğide f ermentasyonun daha iyi tanimlanabilmesi için çalışmaya eklenmiştir. Anahtar sözcükler : kinetik, riboflavin üretimi, bira mayası VI İİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KINETICS OF RIBOFLAVIN PRODUCTION BY BREWERS YEASTS TAMER, I. Melih M.S.in Food Engineering Supervisor. Assist. Prof.Dr. Mustafa Ozilgen December 1987, 99 pages Kinetics of riboflavin production by Sâccharaoyces cerevisiae and Saccharomyces carlsbergensis in synthetic media and wort was studied. Results indicated that riboflavin was produced by growing cells only.Riboflavin production rate was proportional with the growth rate of the yeasts in the exponential phase. Riboflavin was consumed by the yeasts in the stationary phase. Consuption rate was expressed with a first order kinetic expression in yeast Concentration. Kinetics of substrate utilization and ethanol production were also given to describe the associated phenomena and fermentation of the yeast better. Key words : kinetics, riboflavin production, brewers yeasts VÜ