Edirne'de yetişen bazı zehirli bitkilerin yaprak ve gövdesindeki kalsiyum oksalat kristallerinin araştırılması
Calcium oxalate crystals in leaves and stems of some species of naturally grown poisonous plants in Edirne
- Tez No: 269285
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUZAN DANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Edirne'de doğal olarak yetişen 17'si zehirli 18 tür bitkinin yaprak ve gövdesinde kalsiyum oksalat kristalleri araştırılmıştır. Çalışılan türler; Aristolochia clematitis L. (Aristolochiaceae), Chelidonium majus L. (Papaveraceae), Cynanchum acutum L. (Asclepiadaceae), Datura innoxia Mill., Datura stramonium L. (Solanaceae), Equisetum arvense L. (Equisetaceae), Euphorbia myrsinites L. (Euphorbiaceae), Hedera helix L. (Araliaceae), Humulus lupulus L. (Cannabaceae), Hypericum perforatum L. (Guttiferae), Lotus corniculatus L. (Leguminosae), Melia azedarach L. (Meliaceae), Nerium oleander L. (Apocynaceae), Phytolacca americana L. (Phytolaccaceae), Saponaria officinalis L. (Caryophyllaceae), Solanum dulcamara L., Solanum nigrum L. (Solanaceae), Tribulus terrestris L. (Zygophyllaceae)'dir.Çalışılan türlerde rafit, prizmatik, kum ve çoğunlukla druz kristalleri gözlenmiştir. Datura innoxia'nın yaprağında druz, Datura stramonium'un yaprağında druz ve prizmatik, Humulus lupulus'un yaprağında druz, gövdesinde druz ve kum kristalleri, Hypericum perforatum'un gövdesinde kum kristalleri, Lotus corniculatus'un gövdesinde prizmatik kristaller, Melia azedarach'in yaprağında druz, gövdesinde druz ve prizmatik kristaller, Nerium oleander'in yaprak ve gövdesinde druz ve prizmatik kristaller, Phytolacca americana'nın yapraklarında ve gövdesinde rafit kristalleri, Solanum dulcamara'nın yapraklarında druz kristalleri, Cynanchum acutum, Hedera helix, Saponaria officinalis, Tribulus terrestris yaprakları ve gövdelerinde druz kristalleri vardır. Aristolochia clematitis, Chelidonium majus, Equisetum arvense, Euphorbia myrsinites, Solanum nigrum'un gövde ve yapraklarında ise kristal yoktur.
Özet (Çeviri)
In this study, calcium oxalate crystals have been searched in the leaves and stems of 18 species of plants from which 17 were poisonous; Aristolochia clematitis L. (Aristolochiaceae), Chelidonium majus L. (Papaveraceae), Cynanchum acutum L. (Asclepiadaceae), Datura innoxia Mill., Datura stramonium L. (Solanaceae), Equisetum arvense L. (Equisetaceae), Euphorbia myrsinites L. (Euphorbiaceae), Hedera helix L. (Araliaceae), Humulus lupulus L. (Cannabaceae), Hypericum perforatum L. (Guttiferae), Lotus corniculatus L. (Leguminosae), Melia azedarach L. (Meliaceae), Nerium oleander L. (Apocynaceae), Phytolacca americana L. (Phytolaccaceae), Saponaria officinalis L. (Caryophyllaceae), Solanum dulcamara L., Solanum nigrum L. (Solanaceae), Tribulus terrestris L. (Zygophyllaceae).Raphide, prismatic, sand and mostly druse were observed in the studied species. There are druse in the leaves of Datura innoxia, druse in the leaves of Datura stramonium and druse in the leaves of prismatic Humulus lupulus, druse and sand crystals in the stem, sand crystals in the stem of Hypericum perforatum, prismatic crystals in the stem of Lotus corniculatus, druse in the leaves of Melia azedarach, druse and prismatic crystals in it?s stem, druse and prismatic crystals in the leaves and stem of Nerium oleander, raphide crystals in the leaves and stem of Phytolacca americana, druse crystals in the leaves of Solanum dulcamara, Cynanchum acutum, Hedera helix, Saponaria officinalis, Tribulus terrestris. There is no crystal in the stems and leaves of Aristolochia clematitis, Chelidonium majus, Equisetum arvense, Euphorbia myrsinites, Solanumnigrum.