Hareketli nesnelerde yüz tespitine yönelik bir uygulama
An application for face detection in moving objects
  1. Tez No: 269286
  2. Yazar: TURGUT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMBİYE KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, hareketli görüntü verisi içersinde renk uzayları ve ten rengi değişimlerinden faydalanıp, belirli bir ölçek değerinin üzerindeki, yüz aday adaylarının belirlenmesi, olası yüzlerin tespiti ve takibidir. Çalışma da öncelikle literatür taraması yapılmış olup, hareketli görüntülerin yakalanması, renk ve ton değer farklılığını ortaya çıkarmak için uzay dönüşümünün yapılması en uygun renk uzayın seçilmesi, aday şekillerin yakalanması ile algoritmanın iki çerçeve arasında koşturulması çalışmalarına dayanır.USB portu ile sisteme bağlı standart bir web kamerasının görüş alanın da saniyede 320x240, 352x288 ve 720x576 çözünürlüğünde 25 çerçeve görüntü alınmış, Gerçek zamanlı olarak değerlendirilen görüntü de yüz tespit edilip, görsel olarak işaretlenmesi sağlanmıştır. Uygulama da MATLAB programlama dili Image Acquisition ve Image Processing toolları kullanılmış ve grafiksel kullanıcı ara yüzü ile görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is determining face candidates, detections and trackings of possible faces above specific scale intervals with the help of color space and skin color changing in the moving image data. In the study literature review is previously made and the study is based on capturing moving images;making color space conversion for presenting rate difference between color and tone; choosing space color as the most suitable color; rushing of the algorithms between two frames by capturing the candidate shapes.25 frames was taken per second in the resolution of 320x240, 352x288 and 720x576 from the view of a standard web cam connected to the system with a USB port, in the image rated at the realtime the face is detected and marked as visual. In the study Image Acquisition and Image Processing tools of MATLAB programming language is used, it is designed by graphical user interface.