Çeşitli alkil aril fosfor liganların hazırlanması ve bunların metal organik reaksiyonlarının incelenmesi
Preparation of various alkyl aryl phosphorous ligand and investigation of metal organic reaction of them
- Tez No: 269284
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN BEYNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Fosfin bileşiklerinin metallerle yapmış oldukları katalizörler 1960'lı yılların sonlarına doğru keşfedilmesine rağmen, son yıllarda bu konuda oldukça fazla çalışma yapılmaktadır. Fosfin bileşiklerinin ligand olarak önemli olmasının nedeni; sentezlerinin kolay olması, metallerle kolay bir şekilde kompleks oluşturmaları ve reaksiyonlarda yüksek reaktivite göstermeleridir. Bu nedenle fosfin metal kompleksleri birçok reaksiyonda katalizör olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kiral olarak sentezlenen fosfin ligandları asimetrik reaksiyonlarda önemli yer tutmaktadır.Fosfin ligandları çift dişli ve tek dişli olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Çift dişli ligandlarla yapılan çalışmaların daha fazla olmasına rağmen son yıllarda birçok tek dişli ligantın sentezleri ve uygulama alanları üzerinde çalışma yapılmıştır.Bu çalışmada halkalı tek dişli fosfin ligandlarının farklı yollardan sentezleri üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although catalysts of phosphine compounds with metals were discovered in the late 1960?s, in recent years, academic researches about phosphines have fairly increased. Because of the advantage of their syntheses, forming complex with metals and their high reactivity in reactions, phosphine compounds are important as a ligand. So that metal phosphine complex are used as catalyst in some reactions. Besides, chiral phosphine ligands are important in asymetric reactions.Phosphine ligands are divided into two classes, including double-threaded and single threaded. Double-toothed ligands, although more studies in recent years, many studies have been done on a single gear ligand syntheses and their applications.Phosphine ligands are divided into two classes; bidentate and monodentate ligands. There are many studies about bidentate ligands but in recent years, the predominant role of bidentates was challenged by the development of effective monodentate ligands because, monodentate ligands have the advantage of their syntheses, so that researchers are focused to synthese monodentate ligands and their applications.In this study, syntheses of various cyclic phosphine ligands were studied in different ways.