Bartın Orman İşletme Müdürlüğü Amasra Orman İşletme şefliği bünyesinde orman-halk-ormancılık etkileşimleri
Forest-villager-forestry interactions in Amasra planning unit of Bartin forest enterprize
- Tez No: 269297
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanoğlu yeryüzünde var olduğu günden beri yaşamını sürdürülebilmek için içinde bulunduğu ormanlardan düzensiz ve plansız bir şekilde yararlanmıştır. İnsanların barınma, beslenme, ısınma şeklinde başlayan düzensiz yararlanmaları zamanla artarak devam etmiş, ormanların geleceği ve devamlılığı açısından birer tehdit haline gelmiştir. Ormanları tüm bu tehditlerden korumak, sürekli ve verimli bir şekilde devamlılığını sağlayarak gelecek nesillerin de yararına sunmak için ormancılık çalışmaları planlı ve düzenli bir yapıya kavuşturulmuştur. Ülke ormanlarının korunması ve geliştirilmesi, orman içinde ve kenarında yaşayan köylülerin kalkındırılması, toplumun ormanlardan beklediği mal ve hizmetlerin karşılanması amacıyla yapılan teknik, ekonomik, sosyal ve ekolojik boyutlu çalışmaların tümü Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.Türkiye'de orman içinde ve orman bitişiğinde binlerce köy ve bu köylerde yaşayan milyonlarca insan bulunmaktadır. Genellikle yüksek dağ mıntıkalarına yerleşmiş olan orman köylüleri, tarım arazilerinin engebeli ve yetersiz, hayvancılığın geri, geçim kaynaklarının sınırlı olması, devletin sunduğu yol, su, sağlık, eğitim gibi alt yapı ve sosyal boyutlu yardımlardan diğer kesimlere göre daha az yararlanması sebebiyle toplumun en fakir kesimini oluşturmaktadır. Kaynakların kıtlığı, sosyal ve ekonomik yetersizlikler orman köylülerini ormandan yasal olmayan yollardan yararlanmaya sürüklemiştir. Tarla açma, ağaç kesme, otlatma, nakletme, yangın, işgal ve yerleşme gibi birçok şekilde ormana ciddi anlamda baskısı olan orman köylüleri ile ormanları korumak, geliştirmek için çalışan orman işletme personeli pek çok kez karşı karşıya gelmiş ve anlaşmazlıklar yaşamıştır.Bu çalışma, orman köylülerinin ormanlar ve orman işletme personeli ile ilişkilerini incelemek, ormancılık çalışmalarına bakış açılarını görmek, orman işletme ile çatışma ve orman suçları gibi çeşitli konularda bir fikir elde etmek için Amasra Orman İşletme Şefliği bünyesindeki orman köylerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen veriler amaca uygun istatistik testlerde değerlendirilmiştir. Yapılan testler sonucunda; nüfus, öğrenim durumu, sosyo-ekonomik yapı, odun olarak tercih edilen ağaç türü, köylü için ormanın yeri ve önemi, göç ve göçün sebepleri, işletme ile ilişkiler gibi sosyal ve ekonomik boyutlu faktörlerin tamamının bölgedeki orman köylülerinin işledikleri suçlar ve suç bilinçleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since human beings exist on earth, people have used nearby forests irregularly and unplanned to remain in existence. In time, People's housing, nutrition, and heating benefits have increasingly been continued and have become a threat. To protect forests from all these threats, to maintain their sustainability and productivity for posterity, forestry activities were planned and become a regular structure. All technical, economical, social and ecological studies like protection and development of forests, development of villagers live in and near forests, producing goods and services for community are made by Forestry General Directorate.In Turkey, thousands of villages in the forest and adjacent forest are exist and there are millions of people living in these villages. Usually forest villagers live at high mountain zone and they are poorest people of Turkey because of inadequacy of agricultural land, primitivity of livestock, scarcity of family living, deficiency in infrastructure, defectiveness of social relief. Resource shortage and social and economical deficiencies force rural people for illegal uses. This case is the main reason of conflicts between villagers and forest services.This study has been done at forest villages in Amasra forestry unit to investigate relationships between forest villagers and forests and forest service personel, to realize their opinions on forestry studies and to get ideas on different topics.As a result, the data obtained were analyzed statistically with appropriate tests. As results of tests it is determined that all of the social and economical factors like population, education level, socio-economic structure, preferred tree species as fire wood, importance of forests for villagers, migration and immigration reasons, relations with the forest service, are important on crimes and crime awarenesses.