Türkiye orman ürünleri sanayisinde ISPM 15 standardına göre ısıl işlem uygulayan işletmeler üzerine bir araştırma
A research on entreprises applying heat treatment according to ISPM 15 standard in Turkish wooden products industry
  1. Tez No: 269298
  2. Yazar: AHMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
FAO'nun alt organizasyonu olan, ülkemizin de üyesi olduğu IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu), ahşap malzemelerde bulunan zararlılar ile mücadeleyi dünya geneline yaymak ve gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Bu kuruluş, uluslararası ticarette kullanılan ahşap malzemelerde bulunan zararlıların bir ülkeden diğer ülkeye taşınmasını ve yayılmasını önlemek amacıyla ISPM 15 (Interntional Standards for Phytosanitary Measures 15) standardının uygulanmasını öngörmüştür. Bu standarda göre ahşap ambalaj materyallerinin (sandık, palet vb.) uygun şekilde ısıl işlemden veya metil bromür ile fümigasyon işleminden geçirilmiş ve işaretlenmiş olması gerekmektedir.Türkiye'de, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı bu konuda bir yönetmelik hazırlamış ve resmi olarak uygulamaya koymuştur. Bu yönetmeliğe uygun olarak ülkemizde 482 işletme ISPM 15 standardına göre ısıl işlem ve fümigasyon işlemi yapma yetkisine sahiptir.Bu çalışmada ısıl işlem ve fümigasyon yapma yetkisine sahip işletmelerden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 161 tanesine ulaşılmış ve yüz yüze anket yöntemi ile 23 soruya cevap aranmıştır. Bu sorularla Türkiye'de ısıl işlem hacmi, ithalat ve ihracat boyutu, 2008 dünya ekonomik krizinin ısıl işlem üzerine etkisi, kullanılan enerji türü ile karşılaşılan tüm sorunlar istatistiki olarak değerlendirilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IPPC (International Plant Protection Convention) is a FAO?s sub-organization and also our country is a member of this organization, is obliged with taking necessary precautions and expanding the struggle with pests harming wood. This association predicted the application of standard ISPM 15 so as to prudent the expansion and the transmission of these pests, which are located in wooden products that are used in international commerce, from one country to another. According to this standard, it is necessary to mark and impose the wooden packing materials by the process of heat treatment or fumigation with methyl bromide in a proper way.In Turkey, The Ministry of Agriculture and rural affairs prepared a regulation on this subject and put it into practice officially. According to this regulation, 482 enterprises are of authority doing fumigation and heating treatment accordingly to the ISPM 15 standard in our country.In this study, it has been reached 161 enterprises of which have the authorities of heat treatment and fumigation by the method of coincidental survey at sample survey and it has been looked for a solution to 23 questions by the method of face to face survey. With the help of these questions, all the problems encountered about the type of used energy, the effect of 2008 world economic crisis on heating treatment, the dimension of export and import, the capacity of Turkey?s heat treatment were evaluated statistically and solutions offers were presented.