Channel allocation system for wireless video communication in 802.11n mesh networks
Kablosuz video iletişimi için 802.11n örgü ağlarında kanal belirleme mekanizması
  1. Tez No: 269301
  2. Yazar: SİNAN TEKİNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKAR, PROF. DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kablosuz haberleşme teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ve özellikle de 802.11ngibi haberleşme standartlarının yüksek veri hızlarına erişebilmesiyle kablosuz haberleşmebütün dünyada insanların hayatına girdi. Yüksek hızlarda veri iletişimi en çok videohaberleşmesi gibi mutlimedya uygulamalarında kendisini gösteriyor. Fakat kablosuzhaberleşmenin her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmesiyle birliktekısıtlı kanal kapasitesi bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu yüzden de erişim noktaları için doğru kanal seçimi daha önemli bir hal alıyor.Bu çalışmada, kullanıcıların maruz kaldıkları kanal doluluğunu en aza indirgemek için baştan sona bir kanal belirleme sistemi önerilmiştir. Burada ana amaçaynı kanalı kullanan ve video iletişimi gerçekleştiren, örgü ağlarındaki erişim noktaları için bir sistem geliştirmektir. Bu yüzden de video iletişiminin kanal değişimiyle sıksık rahatsız edilmemesi çok önemlidir.Ölçümlerin toplanması, işlenmesi, kanal değişim kararının alınması ve geçilecekdoğru kanalın belirlenmesi sistemin ana bileşenlerini oluşturmaktadır. Önerilen Kalmanve Median Filtrelerini kullanan uyarlamalı ölçüm işleme tekniği hem düşük hem deyüksek varyanslı ölçümler için iyi bir tahmin sonucu verebilmektedir. Önerilen algoritmaysa gereksiz kanal geçişlerini engellerken yüksek kanal kullanımı yüzünden düzgünçalışamayan erişim noktası sayısını da en aza indirgemeye çalışmaktadır. Bunu yaparken de kanal değişim kararının alınması ve gerçekleştirilmesi için çeşitli eşik değerlerikoyar.
Özet (Çeviri)
With the latest technological achievements, wireless communication is spreadingall around the world and entering into the daily life of individuals more. Especiallywith the development of 802.11n standard, high data rate communication is becomingavailable, which is beneficial for multimedia applications like real-time video communication. However, increased number of wireless communication users occupy the limitedchannel spectrum and prevent other users from using the channel as they require. Thisissue requires proper channel allocation for access points (AP) essential.This thesis presents an effective channel allocation system from the beginning tothe end in order to minimize the channel usage experienced by the APs. The mainpurpose is to design this system for a mesh of access points operating on the samefrequency and realizing video communication. Therefore, not disturbing the videocommunication frequently with channel switches is very important.Measurement collection and processing techniques, channel switching decisionand determining the optimal channel are the main steps of the system. Our proposedadaptive measurement processing method using Kalman and Median Filters can estimate channel usages accurately for both high-variance and low-variance data. Byusing multiple thresholding mechanisms,the proposed channel allocation algorithm notonly minimizes the number of interfering APs, but it also strives to avoid unnecessaryswitching of the operating channel.