Kuantum Hamilton Jacobi teorisi ve uygulamaları
The applications and the theory of quantum Hamiltonen Jacobi
- Tez No: 269302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kuantum mekaniğinde, değişik potansiyel ailelerinin çözümlerinde kuantum Hamilton Jacobi yöntemi son derece etkili bir yöntemdir. Leacock ve Padgett tarafından geliştirilen kuantum Hamilton Jacobi metodu ile geniş bir potansiyel sınıfının tam çözümleri ve bağlı durumları elde edilmiştir. Bu tezde rölativistik olmayan kuantum mekaniğinde, kuantum momentum fonksiyonunun tekil yapısı kullanılarak hem enerji özdeğerleri hem de dalga fonksiyonları elde edilmiştir. Ayrıca, kuantum Hamilton Jacobi metodu ile Süpersimetrik kuantum mekaniği arasındaki ilişki incelenmiştir. Süpersimetrik kuantum mekaniğinin integrallenebilirlik koşulu olan şekil değişmezliği kullanılarak kuantum momentum fonksiyonunun kesirsel ve doğrusal dönüşümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantum Hamilton Jacobi which in the most efficrent approach is used in solutions of various potential classes. Exact solutions and bound states of a wide class of potential solutions are obtained by quantum Hamilton Jacobi method which is developed first by Leacock and Padgett. In this thesis, both energy eigenvalues and wave functions are obtained by using the singularity structure of the quantum momentum function in non-relativistic quantum mechanics. Besides, supersymmetryic quantum mechanics is connected to Quantum Hamilton Jacobi approach and the shape invariance method that is an integrability condition in supersymmetryic quantum mechanics is used to discuss fractional linear transformations of quantum momentum function.