Termofilik Brevibacillus brevis bakterisinden pektin liyaz enziminin saflaştırılması, karakterizasyonu ve bitkisel yağ eldesinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Purification, characterization of pectin lyase from thermofilic bacterium Brevibacillus brevis and in oils from the usability investigate
  1. Tez No: 269306
  2. Yazar: MİNE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada temel amaç yeni ve patojen olmayan bir termofilik bakteri türü olan Brevibacillus brevis'den pektin liyaz enzimini DEAE-selüloz iyon değişim kromatografisi ile saflaştırıp karakterize etmek ve elde edilen pektin liyaz enziminin bitkisel yağ üretiminde kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır.Bu amaçla pektin liyaz enzimi Brevibacillus brevis'den DEAE-selüloz iyon değişim kromatografisi ile saflaştırılmış yapılan karakterizasyon işlemlerinde optimum pH ve sıcaklık değerleri sırasıyla 8 ve 60oC bulunmuştur. Lineweaver-Burk grafiği ile Vmax ve Km değerleri 3,38 ? mol/L.dak. ve 34,4 mg/ml olarak hesaplanmıştır. Jel fitrasyon kromatografisi ile molekül ağırlığı 67,365 kDa bulunmuştur. SDS-PAGE ile enzim saflığı ve alt birimlerinin olup olmadığı kontrol edilmiştir.Pektin liyaz enzimi üzerine Ca2+, Mg2+, Fe3+, Zn2+, Mn2+, Cu2+, askorbik asit, EDTA, L-Sistein etkileri incelenmiştir.Son aşamada ise saflaştırılan pektin liyaz enzimi zeytin, ayçiçeği, fındık ve mısırdan yağ elde etmek amacıyla kullanılmıştır. Önce kontrol amaçlı aynı bitkilerden enzim katılmadan yağ elde edilmiştir. Daha sonra saflaştırılan pektin liyaz ile elde edilen yağ miktarları kontrol ile karşılaştırılarak yağ elde etme verimi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, pectin lyase enzyme purify from a non-pathogenic species of thermophilic bacterium Brevibacillus brevis by using DEAE-cellulose ion exchange chromatography and charecterize. In addition to, it was researched whether obtained pectin lyase enzymes could be used in the production of oils.Pectin lyase was purified by using DEAE-cellulose ion exchange chromatography from Brevibacillus brevis. The optimum pH and temperature of enzyme was determined as 8,0 and 60oC, respectively. Vmax and Km was calculated respectively as 3,38 ? mol/L.dak. and 34,4 mg/ml by using Linewear-Burk method. Molecular weight of the enzyme was determined as 67,365 kDa by using Sephadex G-100 gel filtration chromatography. Purification and subunit of enzyme was controlled by SDS-PAGE.The effect of Ca2+, Mg2+, Fe3+, Zn2+, Mn2+, Cu2+, ascorbic acid, EDTA, L-Cystein on pectin lyase enzyme were investigated.In the last process, purified pectin lyase enzym was used in the production of olive, sunflower, hazelnut and corn oil. Oils were produced without adding enzym for the control. The amount of the produced oil from the control and the experiment were compared by calculating yield.