Direk püskürtmeli dizel motorlarda silindir çeperleriyle iş karışımı arasındaki ısı alışverişinin araştırılması
The investigation of heat transfer between cylinder wall and working mix in direct enjection diesel engines
  1. Tez No: 269335
  2. Yazar: BAHADIR YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANLAR BAĞIROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Supapları kapalı bir silindirde meydana gelen sıkıştırma, yanma, genişleme ve geri kalan diğer olayların herhangi bir hesap adımındaki parametreleri, termodinamiğin bilinen bağıntılarını içeren matematik denklem takımı çözülerek belirtilebilir. Bu takımın çözümünde esas zorluk, gazlardan silindir duvarlarına iletilen ısı kaybının değişim kanununa uygunluğunun hassas belirtilebilmesinden ibaret olmaktadır.Bu çalışmalarda yapılacak olan araştırmalar gerçek ısı alışverişine en yakın tek boyutlu modeli oluşturarak optimum şartları belirlemek ve dolayısı ile dizel motorun yakıt sarfiyatını azaltmak ve gücünü yükseltmek gibi pratik sonuçları amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Parameters at any calculation phase of compression,combustion, expansion and the rest of another events occurring in the cylinder whose valves is closed can be explained by solving algebraic equation system including known thermodynamic correlations. The main diffuculty in solving this algebraic system is indicated the suitability to variation law of heat loss from gases to cylinder walls.In this study, investigations aim to determine the optimum conditions by composing one-dimensional model the closest real heat transfer and so decrement of diesel engine fuel consumption and convenient results such as increment the power.