Değişken devirli makinalarda kritik hızın tespiti
Determination of critical speed in the variable speed machines
- Tez No: 269334
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KOSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Makinadan gelen titreşim sinyallerinin frekans ekseninde incelenmesi titreşim kaynaklarının belirlenmesini sağlayabilmektedir. Bu çalışmada farklı arıza titreşimleri frekans ekseninde incelenerek arıza frekansları tespit edilmeye çalışılmıştır. Arıza kaynaklarının oluşturduğu sinyallerin tanımlanması kestirimci bakımın en önemli ölçme izleme yöntemidir.Ayrıca bu çalışmada sinyal analiziyle makinanın kritik hızdan geçerken oluşturduğu titreşimler incelenerek, kritik hızın tespiti üzerine genel bir araştırma yapılmıştır. Tasarımı, imalatı ve montajı tamamlanmış bir makinada hız değişikliği yapılması istendiğinde, kritik hızın sinyal analiziyle tespiti en kolay ve doğru yol olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Examining vibration signals of machine on frequency axis allows determining the vibration resources. In this study, failure frequencies have been tried to be determined by examining different failure vibrations. Defining the signals that is generated by failure reasons is the most important way to measure and monitor in predictive maintenance.Also In this study, a general research is done on the determination of critical speed by examining the vibration that the machine generates while at critical speed with signal analysis. Determination of critical speed by signal analysis is the easiest and most accurate way when the design, manufacturing and installation of a machine are not finished yet.