Erzurum ili Aziziye, Yakutiye ve Pasinler ilçelerinde beyaz lahana üretim ekonomisi
Economic productoin white cabbage in Aziziye, Yakutiye and Pasinler districts of Erzurum
- Tez No: 269353
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DAĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, tarımsal ürün fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan en önemli kriterlerden birisi, üretim sırasında yapılan masrafların ortaya konularak maliyetinin bulunmasıdır. Üreticinin karlı olabilmesi ve üretimine devam edebilmesi için, gelir gider arasındaki dengenin korunması gerekmektedir. Bu nedenle araştırmada b.lahana üretiminde yapılan masraflara ait maliyetler, fiziki ve mali değerleri itibariyle çıkarılmış, böylelikle üretim maliyetinin güncelleşmesini sağlayacak veri tabanının oluşturulması amaçlanmıştır.Bunun dışında bölgenin b.lahana üretimindeki değişmelerinin nedenlerini incelemek, pazarlama kanallarının faaliyetlerini ortaya koymak, Türkiye b.lahana üretiminde Erzurum'un yerini belirlemek ve bölge b.lahana üreticisinin başlıca sorunlarını belirleyip incelemek, araştırmanın temel amaçlarını oluşturmaktadır.Erzurum ili Aziziye, Yakutiye ve Pasinler ilçeleri araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Araştırmada 2008/2009 üretim dönemine ait veriler anket yoluyla sağlanmıştır.Lahana üreticisi için b.lahana üretimi karlı bir üretim faaliyeti olduğu tespit edilmiştir.Araştırma sonucu olarak bir dekardan net kar 707,97 TL ve brüt kar 821,62 TL olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A producer should maintain the balance between revenues and expenditures in order to make profit and continue to the production. Therefore, cabbage production costs based on physical and fiscal values were calculated, and so the making database that will enable to update the production costs was aimed in this research.In addition to that, to explore the causes of changes in cabbage production in the region, to find out the activities of marketing channels, to determine Erzurum?s place in Turkish cabbage production and to examine the major problems of local cabbage producers are the main objectives of this study.The research areas include Aziziye, Yakutiye and Pasinler districts in Erzurum province. Data regarding 2008-2009 production period were obtained through survey study.It was found that cabbage production was a profitable activity for the producers. As a research result, net profit and gross profit per decare were calculated as 707,97 TL and 821,62 TL, respectively.