Erzurum ve çevresinde süt sığırcılığı işletme binalarının optimum tasarımı
Optimum designe of dairy cattle barns in Erzurum province
  1. Tez No: 269352
  2. Yazar: ÜNAL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde, süt sığırcılığının geliştirilmesi, süt sığırcılığı işletme yapılarının amacına uygun olarak planlanmasına bağlıdır. Büyük kapasiteli işletmelerin planlanması, deneyimli çalışma gruplarının birlikte çalışmasını gerektirir. Büyük kapasiteli süt sığırcılığı işletmelerinin amacına ulaşması için, işletme yerinin, hayvanların ve çalışanların ihtiyaçlarını karşılayacak, işgücü ekonomisi ve iyi bir işletme yönetimine olanak sağlayacak uygun bir tarım arazisinde planlanması gerekir. Süt sığırcılığı işletmelerinde başarının devamı çalışanların ve hayvanların optimum yaşam koşullarının sürekliliği ile mümkündür.Bu çalışmada, süt sığırcılığı isletmelerine model olacak biçimde, Erzurum Bölgesi koşullarına uygun 50, 100 ve 300 başlık süt sığırcılığı işletmesi planlaması yapılmış ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, improvement of the dairy cow facilities depends on planning of large farm buildings for animal husbandry purposes. The planning of largescale farms is required a cooperation among different expertise groups. The success of dairy farms, depends on adequate size of field which meets the feed requirements of the animals too great extent and appropriate desing of farm buildings which provides of animals and workers to provide long term optimum life conditions, more effective use of labor and well farm buildings management.In this study, a dairy farm buildings design with 50, 100 and 300 cow-capacity which could become a model for large dairy farms were considered in Erzurum conditions and some recommendations were developed for current circumstances