Tohum muhafaza süresinin yonca (Medicago sativa L.) ekotiplerinde agronomik özelliklerde meydana gelebilecek değişimlere etkileri
Effets of seeds storage duration on agronomic characterstics of alfalfa (Medicago sativa L.) ecotypes
- Tez No: 269356
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tohumluk depolarında muhafaza edilen 5 yıl, 15 yıl ve 20 yıl süreyle 6 yonca (Medicago sativa L.) ekotipine ait tohumlar kullanılmıştır. Çalışmamız, bu tohumlardan elde edilen bitkilerin önemli morfolojik özelliklerini belirlemek ve bu özellikler bakımından ekotipler arasında farklılık olup olmadığını saptayarak bu konudaki ıslah çalışmalarına ışık tutmak amacıyla yapılmıştır. Elde edilen bu verilere göre tüm ekotiplerdeki bitkilerin %55'i dik, %22' si yarı-yatık ve %23'ü yatık olarak tespit edilmiştir. En dik gelişim gösteren Adıgüzel ekotipi olurken, en yatık gelişimi gösteren Ahlat ekotipi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ataturk University Agicultural Faculty of Agonomy Department of seeds stored in the enclosure were 5 years 15th years and 20-years, including six-alfalfa (Medicago sativa L.) e ecotype the seeds are used. Our study, derived from the seeds of plants important to determine the morphological characteristics and these characteristics determine whether differences between ecotypes in terms of these aspects of the reclamation work has been done to shed light. According to data obtained from these plants 55% of all ecotypes steep, 22% have 23% of semi-tilted and were identified as horizontal. While developing Adıgüzel steepest ecotype, Ahlat was showing the horizontal development.