Neotchihatchewia isatidea (Boiss.) Rauschert (allı gelin) ve Pyrethrum roseum Bieb. (pire otu) bitkilerinden elde edilen ekstraktların bazı bitki patojeni bakterilere karşı antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
The research over the antimicrobial effects of extracts taken from Neotchihatchewia isatidea (Boiss.) Rauschert (allı gelin) and Pyrethrum roseum Bieb. (pire otu) against some phytopathogeny bacteria
- Tez No: 269366
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacının, Türkiye florasında doğal olarak yetişen Neotchihatchewia isatidea (Boiss.) Rauschert (Allı gelin) ve Pyrethrum roseum Bieb. (Pire otu) bitkilerinden elde edilen ekstrelerin 5 bitki patojeni bakteri üzerine antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, 2 bitki türünün toprak üstü kısımları su, etanol, hekzan, kloroform ve metanol ile ekstrakte edildi. Bu ekstrelerin test mikroorganizmaları üzerindeki etkileri, agar difüzyon yöntemi kullanılarak incelendi. Bitkilerin etanol ve metanol ekstrelerinin su, hekzan ve kloroform ekstrelerine nazaran daha güçlü antimikrobiyal etkilere sahip oldukları belirlendi. Test edilen bitkilerden ikisinin de, etanol ve metanol ekstreleri, test edilen Clavibacter michiganense subsp. michiganense bakterisine karşı çok düşük oranlarda inhibisyon zonu oluşturmuştur. Araştırma sonucunda, test edilen bitki patojeni bakterilere karşı hiçbir ekstrenin antibakteriyel aktiviteye sahip olmadığı bulunmuştur.Bu çalışmanın amacının, Türkiye florasında doğal olarak yetişen Neotchihatchewia isatidea (Boiss.) Rauschert (Allı gelin) ve Pyrethrum roseum Bieb. (Pire otu) bitkilerinden elde edilen ekstrelerin 5 bitki patojeni bakteri üzerine antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, 2 bitki türünün toprak üstü kısımları su, etanol, hekzan, kloroform ve metanol ile ekstrakte edildi. Bu ekstrelerin test mikroorganizmaları üzerindeki etkileri, agar difüzyon yöntemi kullanılarak incelendi. Bitkilerin etanol ve metanol ekstrelerinin su, hekzan ve kloroform ekstrelerine nazaran daha güçlü antimikrobiyal etkilere sahip oldukları belirlendi. Test edilen bitkilerden ikisinin de, etanol ve metanol ekstreleri, test edilen Clavibacter michiganense subsp. michiganense bakterisine karşı çok düşük oranlarda inhibisyon zonu oluşturmuştur. Araştırma sonucunda, test edilen bitki patojeni bakterilere karşı hiçbir ekstrenin antibakteriyel aktiviteye sahip olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective in this research has been to determine the antimicrobial activities of the 5 Phytopathogen bacteria obtained off the plants, Neotchihatchewia isatidea (Boiss.) Rauschert (Allı gelin) ve Pyrethrum roseum Bieb. (Pire otu), which grow in the flora of Turkey naturally. Through this aim, the parts of 2 plant species over the soil have been extracted seperately with water, ethanol, hexane, chloroform and methanol. The effects of these extracts on the test microorganisms have been analyzed by means of the agar diffusion method. It has been determined that ethanol and methanol extracts possess relatively more powerful antimicrobial effects than water, hexane and chloroform extracts. The ethanol and methanol extracts of the plants tested both have formed inhibition zones at low rates against the bacteria Clavibacter michiganense subsp. michiganense, tested. As a consequence of the research, it has been found out that none of the extracts has antibacterial activities against phytopathogeny bacteria.