Yukarı Çoruh vadisinde yerel olarak yetiştirilen kavunların toplanması ve bazı bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of plants properties of local melon genotypes growing in Upper Çoruh valley
  1. Tez No: 269365
  2. Yazar: ARZU KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Yukarı Çoruh Vadisi'nde yerel olarak yetiştirilen kavun genotiplerinde bazı kalite özellikleri, verim unsurları ve verimin belirlenmesi amacıyla, Atatürk Üniversitesi, İspir Hamza Polat Meslek Yüksekokulu'nda 2006-2008 yılları arasında yürütülmüştür.Bu amaçla, 2006 yılında yörede incelemelerde bulunularak, farklı özelliklere sahip yerel olarak yetiştirilen 86 kavun genotipi seçilmiştir. Seçilen bu genotipler ve kontrol grubu olarak kullanılan 3 standart kavun çeşidi (Ananas, Galia, Falez) 2007 yılında tarla koşullarında yetiştirilmiştir. Araştırmada fidenin, bitki, meyve ve tohuma ait bazı gelişme özellikleri ile verim tespit edilmiştir. Araştırmada incelenen kavun genotiplerinde fidede 3, bitkide 7, yaprakta 9, meyvede 22, tohumda 3 özellik olmak üzere toplam 44 parametre incelenmiştir. Ayrıca, meyveye ait bazı özelliklerden (meyve ağırlığı, meyve çapı, meyve uzunluğu, çekirdek evi genişliği, çekirdek evi uzunluğu, kabuk yüzeyi, kabuk rengi, meyve eti rengi, tat ve aroma, liflilik) yararlanılarak tartılı derecelendirme yöntemi ile değerlendirme yapılmıştır.Araştırma sonunda incelenen özelliklerden de yararlanarak 2006 yılında tespit edilen 86 genotipten 2007 yılında 41'i, 2008 yılında ise 24'ü belirlenen tartılı derecelendirme değerinden (410 puan) yüksek aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some quality parameters, yield and yield components of local melon grown in Upper Coruh Valley from 2006 to 2008. Also, the study was held at field one of Atatürk Üniversity Ispir Hamza Polat Vacational School.For that purpose eighty six melon genotypes having different characteristic were determined in the region on 2006. Selected genotypes and 3 standard melon varieties (Ananas, Galia, Falez) being control group was grown in field condition on 2007. In the research, some development properties and yield of fruit, plant and seed was evaluated. Forty four parameters including 3 of seedling, 7 of plant, 9 of leaf, 22 of fruit, 3 of seed for melons was investigated. In addition, weighted ratings method was used to make evaluations using some properties of fruit such as fruit weight, fruit diameter, length of fruit, fruit cavity, fruit cavity width, fruit cavity length, fruit flesh thickness, skin thickness, skin surface, skin color, fruit flesh color, taste and aroma, fiber.Using properties investigated in the research, 41 genotypes in 2007 from 86 genotypes determined in 2006 and 24 of genotypes in 2008 were determined to have taken high grades (410 points) from weighted ratings values.