Erzurum ili Rhopalidae (Hemiptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on the species of Rhopalidae (Hemiptera) in Erzurum
- Tez No: 269367
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Erzurum ili Rhopalidae faunasını saptamaya yönelik yapılan bu araştırma, 2009-2010 yıllarının ilkbahar, yaz ve sonbahar periyotlarında sürdürülmüştür. Çalışma sonucunda, Rhopalinae altfamilyasında Chorosomatini tribüsüne bağlı bir cinse ait bir tür; Rhopalini tribüsüne bağlı altı cinse ait sekiz tür olmak üzere, toplam yedi cinse bağlı dokuz tür tespit edilmiştir. Ayrıca, incelenen türlerin, Türkiye ve dünyadaki yayılışları, örnek sayıları ve toplanma yerleri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir. Ayrıca, saptanan türlerin beslenme rejimlerine göre fitofag oldukları ve genellikle yabancı otlarla beslendikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies were carried out to establish the family of Rhopalidae in Erzurum province during the seasons of spring, summer and autumn in 2009 and 2010. As a result, one species from one genus belonging to Chorosomatini, eight species from six genera belonging to Rhopalini and a total of nine species from seven genera belonging to the family of Rhopalidae have been recorded. In this study, distributions in Turkey and on the world, the sample number and collection locality for each species investigated were given. According to the their nutritional regimes, all species are phytophagous and feed on the species of weeds.