Erzurum ve çevresindeki inek sütlerinde PCR yöntemi ile Brucella abortus'un belirlenmesi
PCR identification of brucella aburtus in cattle milk samples collected from Erzurum and its vicinity, Turkey
- Tez No: 269369
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİNE GÜLLÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Brusellozis, laboratuarlarda mikrobiyolojik ve serolojik metodlar kullanılarak teşhis edilen oldukça enfektif bir hastalıktır. Bu çalışma, enfekte veya enfekte olmayan inek sütlerinde Brucella abortus tespiti için tanılayıcı araç olarak PCR tekniğini kullanarak hızlı ve spesifik bir tanı metodu geliştirmeyi amaçlamıştır. Araştırmamızda kullanılan süt örnekleri Erzurum ili merkez ve ilçelerine bağlı özellikle de brusellozis vakalarının sayıca fazla olduğu 22 yerleşim yerinden toplanmıştır. Önce, PCR ile Brucella abortus'un direkt tanısını gerçekleştirmek için inek sütlerinden direkt bakteriyal toplam genomik DNA ekstraksiyon metodu geliştirilmiştir. Sonra, Brucella genomunun bcsp31 ve omp25 gen bölgelerini hedefleyen ve bu gen bölgesini apmlifiye eden primer setleri de dizayn edildi ve spesifik PCR metotları geliştirildi. Geliştirilen PCR metodları Brucella abortus referans suşu (RSK-03026) kullanılarak optimize edildi. Yapılan PCR test sonuçlarında beklenildiği gibi sırasıyla 223 ve 490 bp büyüklüğünde 2 amplikon elde edilmiş ve spesifiklikleri sekans analizi ile doğrulanmıştır. Yapılan duyarlılık çalışmasında her iki metodunda tespit limiti 5 pg Brucella DNA' sı olarak bulunmuştur. Sonuçlarımız bu çalışmada toplanan 334 süt örneğinin 317' sinin Brucella enfeksiyonuna sahip olduğunu diğer 17' sinin ise negatif olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, a total of 317 raw milk sampels were collected from 22 residential areas in the center and vicinity of Erzurum where brucellosis are known to be excessive and than total genomic DNAs from each sample was extracted (isolated). Two spesific PCR primer sets targeting the Brucella genome bcsp31 and omp25 regions tested against Brucella abortus referance strain (RSK-03026).After optimization studies, the results were indicated that the two PCR methods were capable of amplifiying bcsp31 and omp25 genes region of Brucella spp and producing 223 and 490 bp amplicons, respectively.The specifity of these results was confirmed by sequence analysis of amplicons. Sensitivity of PCR assays developed in this study was determined as Spg/7 Brucella DNA in 317 of 334 bovine milk samples tested. Our data demonstrated that one or both of PCR methods developed in this study can be used for rapid and sensitive detection of Brucella pathogen in bovin milk samples before drinking and manufacturing. In addition 95 % milk samples (317/334) collected in Erzurum and its vicinity was contaminated with Brucella abortus which indicated that driking or eating milk or raw product in Easthern Anatolia region of Turkey may often cause.This is the first study for rapid and sensitive detection of Brucellosis disease by PCR Turkey.