Uzunoluk Ormanı'nın (Erzurum) Stigmaeid akar (Acari: Stigmaeidae) faunası
Fauna of Stigmaeid mites (Acari, Stigmaeidae) of Uzunoluk forest (Erzurum)
- Tez No: 269372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Uzunoluk Ormanı'ından toplanan stigmaeid akarlardan beş cinse aittoplam 18 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Eustigmaeus erzincaniensis, Eustigmaeusioanninensis, Eustigmaeus lacuna, Eustigmaeus turcicus, Eustigmaeus vacuus,Stigmaeus glabrisetus, Stigmaeus longipilis, Ledermuellepiopsis sezeki ve Villersiasudetica araştırma alanı için; Stigmaeus fidelis Türkiye faunası için; Stigmaeusuzunolukensis sp. nov. ise bilim dünyası için yenidir; ayrıca Stigmaeus fidelis'inerkeğine, Eustimaeus jiangxiensis'in protonimfine ve Eustigmaeus erzurumensistürünün ise deutonimfine ilk kez bu çalışmada rastlanmıştır.Tespit edilen akar türlerinin örneklerimiz üzerinden özgün şekilleri çizilmiş, çeşitliorganlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş, yaşama alanları ileTürkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış; cins vetür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the stigmaeid mites collected from Uzunoluk Forest (Erzurum) have beenevaluated. 18 species belonging to five genera of stigmaeid mites from have beendetermined. Of these; Eustigmaeus erzincaniensis, Eustigmaeus ioanninensis,Eustigmaeus lacuna, Eustigmaeus turcicus, Eustigmaeus vacuus, Stigmaeusglabrisetus, Stigmaeus longipilis, Ledermuellepiopsis sezeki and Villersia sudetica arenew record for research region; Stigmaeus fidelis is new record for the Turkish fauna;Stigmaeus uzunolukensis sp. nov. is described as new to science. The male ofStigmaeus fidelis, the protonymph of Eustimaeus jiangxiensis and the deutonymph ofEustimaeus erzurumensis have been also found for the first time in this study.The morphological characters of identified mite species, the measurements anddrawings of their various organs, their distributions on the Turkey and world have beengiven, and it has been remarked systematical aspect, arranged keys for genera andspecies.