The application of disaggregation methods to the unemployment rate of Turkey
Türkiye işsizlik oranı üzerine dağıtım yöntemleri uygulaması
  1. Tez No: 269379
  2. Yazar: UTKU GÖKSEL TÜKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYLAN TALU YOZGATLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir ülkenin işsizlik oranını modellemek ve ileriye yönelik öngörülerde bulunmak, hükümet politikaları üzerine önlem almak açısından çok önemlidir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından sağlanan işsizlik oranı verileri bir zaman serisi modeli kurmak için düzgün formda değildir. 1988 ile 2009 yılları arası işsizlik oranı verisi, yetersiz miktarda ve düzensiz yapıda gözlemlere bağlı olarak güvenilir bir zaman serisi modeli kurmak açısından sorun yaratmaktadır. İşsizlik oranı verilerinin bir kısmına dağıtım yöntemleri uygulamak uygun zaman serisi modelini kurmamızı ve bu model için öngörüler elde etmemizi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Modeling and forecasting of the unemployment rate of a country is very important to be able to take precautions on the governmental policies. The available unemployment rate data of Turkey provided by the Turkish Statistical Institute (TURKSTAT) are not in suitable format to have a time series model. The unemployment rate data between 1988 and 2009 create a problem of building a reliable time series model due to the insufficient number and irregular form of observations. The application of disaggregation methods to some parts of the unemployment rate data enables us to fit an appropriate time series model and to have forecasts as a result of the suggested model.