Scheduling approaches for parameter sweep applications in a heterogeneous distributed environment
Dağıtık heterojen bir ortamda parametre tarama uygulamalarını çizelgeleme yaklaşımları
  1. Tez No: 269382
  2. Yazar: GÜLŞAH KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. CEVAT ŞENER, DR. NEDİM ALPDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez kapsamında, simülasyonların paralel ve dağıtık koşturulması için gerçeklenmis¸ biraltyapı olan Sim-PETEK yapısı için çizelgeleme algoritmalarının geliştirilmesine yönelikçalışmalar yapılmıştır. Sim-PETEK özellikle parametre tarama uygulamalarının heterojen vedağıtık hesaplama ortamlarında çalıştırılmasına yönelik bir şekilde geliştirildiği için çizelgelemesırasında çok turlu ve uyarlanabilir yaklaşımlar izlenmiştir. Bu bağlamda beş farklı algoritmatasarlanmış ve değerlendirilmiştir. Algoritmaların geliştirilmesi sürecinde izlenen yolyeni geliştirilmekte olan bir algoritmanın daha önceden geliştirilmiş ve değerlendirilmiş algoritmalaraeklentiler sunması şeklinde olmuştur. Çizelgeleme algoritmalarının değerlendirilmesiiçin Sim-PETEK altyapısını kullanan bir Kablosuz Algılayıcı Ağ simülasyonu TÜBİTAKUEKAE İLTAREN'de kurulan heterojen ve dağıtık bir hesaplama ortamında koşturulmuştur.Yapılan değerlendirmelerde farklı çizelgeleme algoritmalarının birbirleriyle karşılaştırılmarınınyanı sıra algoritmaların optimum işleme zamanının ancak bütün işlemcilerin aynı anda durmasıylaelde edilebileceğini belirten bölünebilir yük teorisi açısından da değerlendirilmesiyapılmıştır. Bu çalışmada ayrıca literatürde bulunan istatistiksel çizelgeleme yaklaşımı Sim-PETEK yapısınauyarlanmış ve bu yaklaşımla sunduğumuz en iyi çizelgeleme yaklaşımı karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmelersonucunda en verimli bulunan çizelgeleme yaklaşımının Sim-PETEK çizelgeleyicisi olarak kullanılması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the focus is on the development of scheduling algorithms for Sim-PETEK whichis a framework for parallel and distributed execution of simulations. Since it is especially designedfor running parameter sweep applications in a heterogeneous distributed computationalenvironment, multi-round and adaptive scheduling approaches are followed. Five differentscheduling algorithms are designed and evaluated for scheduling purposes of Sim-PETEK.Development of these algorithms are arranged in a way that a newly developed algorithmprovides extensions over the previously developed and evaluated ones. Evaluation of thescheduling algorithms is handled by running a Wireless Sensor Network (WSN) simulationover Sim-PETEK in a heterogeneous distributed computational system formed in TUBITAKUEKAE ILTAREN. This evaluation not only makes comparisons among the scheduling algorithmsbut it also and rates them in terms of the optimality principle of divisible load theorywhich mentions that in order to obtain optimal processing time all the processors used inthe computation must stop at the same time. Furthermore, this study adapts a schedulingapproach, which uses statistical calibration, from literature to Sim-PETEK and makes an assessmentbetween this approach and the most optimal scheduling approach among the fivealgorithms that have been previously evaluated. The approach which is found to be the most efficientis utilized as the Sim-PETEK scheduler.