Development of novel asymmetric catalysts for various transformations and investigation of a rearrangement reaction
Özgün asimetrik katalizörlerin çeşitli uygulamalar için geliştirilmesi ve yeni bir düzenlenme tepkimesinin incelenmesi
- Tez No: 269381
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada piridin ve kükürt içeren yeni kiral bileşikler sentezlenmiştir. Kiral başlangıç maddesi olarak kamforsülfonil klorür seçilmiştir. Sentetik stratejimizde, öncelikle sülfonilklorür kısmı, trifenilfosfin kullanılarak benzer tiyobileşiklere dönüştürülmüş ve sonrasında çeşitli alkil, aril türevleri elde edilmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında, kamfor başlangıç maddesinin karbonil içeren bölgesinde piridin halkası oluşturulmuştur. Bu amaçla, karbonil tarafına ß-hidroksimetilen birimi takılmıştır. Sonuçta oluşturulan ß-hidroksimetilen kamfor türevi çeşitli enaminler ile tepkimeye sokularak sonuç kiral maddeler elde edilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise, sentezlenen çeşitli kiral ligandlar asimetrik hidrojen transfer tepkimelerinde kullanılacaktır. C2-simetrik kiral diaminler halopiridin türevleri ile birleştirilerek organokatalizör moleküller sentezlenmiş ve rasemik sekonder alkollerin rezolüsyonunda kullanılmıştır. Ayrıca bazik ortamda geçekleşen bir aromatlaşma reaksiyonu mekanizma ve uygulanabilirlik açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A new class of pyridine and sulfur containing chiral compounds are synthesized. Camphor sulfonyl chloride is chosen as a valuable chiral starting compound. In our synthetic strategy, sulfonylchloride moiety is first reduced to corresponding thiol compound by using triphenylphosphine and then the resultant thiol will be converted to various alkyl, aryl substituted derivatives. The second part of our strategy includes the pyridine ring construction on the carbonyl side of camphor with the formation of ß-hydroxymethylene moiety followed by further reaction with various enamines. The resultant chiral ligands are characterized and used as a chiral ligand in asymmetric transfer of hydrogenation. Also novel class of organocatalysts synthesized from C2-symmetrical chiral diamine backbones and halopyridine derivatives are also synthesized and tested for their performance in kinetic resolution of racemic secondary alcohols. Also, a base mediated aromatization reaction is investigated in terms of both scope and mechanism