Emergence of verb and object concepts through learning affordances
Nesne ve fiil kavramlarının sağlarlıkları öğrenme yoluyla ortaya çıkması
- Tez No: 269383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ŞAHİN, YRD. DOÇ. DR. SİNAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilim adamları insan zihnindeki kavramların oluşması veya dil edinimi gibi bilişsel süreçlere yol açan mekanizmaları iyice anlayabilmekten ve bunlara uyan modeller yapabilmekten hala çok uzaklar. Bu konuda yeni bir çalışma olarak, bu tezde, kavramların oluşmasını inceleyen hesaplamalı bir model geliştirmekle ilgileniyoruz. Spesifik olarak, bir robotun fiil ve nesne kavramlarını 1989'da J. J. Gibson tarafından öne sürülen bir kavram olan sağlarlıkları öğrenme yoluyla nasıl edinebileceğini araştırıyoruz.Şahin ve arkadaşları tarafından 2007'de öne sürülen sağlarlık formalizasyon sistemini kullanarak, insansı bir robot çevresiyle etkileşime geçerek kavramlar oluşturuyor.Fiil kavramlarını oluştururken, fiilleri robot hareketlerinin doğurabileceği farklı etkilerle ilişkilendirerek, fiilleri robotun farklı hareketlerine bağlayan genel literatürden farklı bir yol izliyoruz. Robotumuzun etki prototiplerini, algı vektöründeki niteliklerin değişimleri cinsinden, bir insan yönetiminde nasıl ögrenebileceğini gösteriyoruz.Nesne kavramları için ise, nesnelerin fonksiyonel benzerliklerine dayalı kavramlar oluşturmak için objelerin sağlarlık bağıntılarını kullanıyoruz. Bunlara ek olarak, fiil kavramlarına karşılık gelen protiplerimizin objelerin değişen ve sabit kalan özelliklerini keşfetmeye de yarayayabileceğini gösteriyoruz.Son olarak, oluşturulan kavramların başkalarının hareketlerini anlama ve taklit etme veya hedef belirleme görevleri gibi işlerde, insanlar ve diğer ajanlar arasındaki iletişim için uygun bir temel sağlayabileceğini gösteriyoruz. Bu yetenekleri iCub insansı robot platformunda basit etkileşim oyunları ile gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Researchers are still far from thoroughly understanding and building accurate computational models of the mechanisms in human mind that give rise to cognitive processes such as emergence of concepts and language acquisition. As a new attempt to give an insight into this issue, in this thesis, we are concerned about developing a computational model that leads to the emergence of concepts. Specifically, we investigate how a robot can acquire verb and object concepts through learning affordances, a notionfirst proposed by J. J. Gibson in 1986. Using the affordance formalization framework of Şahin et al. in 2007, a humanoid robot acquires concepts through interactions in an embodied environment.For the acquisition of verb concepts, we take an alternative approach to the literature, which generally links verbs to specific behaviors of the robot, by linking them to specific effects that different behaviors may generate. We show how our robot can learn effect prototypes, represented in terms of feature changes in the perception vector of the robot, through demonstrations made by a human supervisor.As for the object concepts, we use the affordance relations of objects to create object concepts based on their functional relevance. Additionally, we show that the extracted effect prototypes corresponding to verb concepts can also be utilized to discover stable and variable properties of objects which can be associated to stable and variable affordances.Moreover, we show that the acquired concepts provide a suitable basis for communication with humans or other agents, for example to understand and imitate others' behaviors or for goal specification tasks. These capabilities are demonstrated in simple interaction games on the iCub humanoid robot platform.