Assessing impacts of the European framework programme on Turkish participants: A case study on framework programme6 ist priority
Avrupa Birliği çerçeve programının Türk katılımcılar üzerindeki etki analizi: 6. çevre prorgramı bilgi toplumu teknolojileri programı örneği
- Tez No: 269397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDİL, PROF. DR. CANAN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği Çerçeve Programlarının Türk katılımcıları üzerindeki etkilerinin Altıncı Çerçeve Programı Bilgi Toplumu Teknolojileri önceliği özelinde analiz edilmesini hedeflemektedir.Bu etkiler analiz edilirken iki taraflı bir yaklaşım benimsenmiştir. İlk olarak, ilgili paydaşlardaki karar vericilere DELPHI metodu uygulanarak, bu kişilerin Türk ortakların elde etmeleri gereken etkiler hakkındaki beklentileri belirlenmiş; ikinci olarak katılımcılara uygulanan bir anket yolu ile, elde ettikleri etki düzeyleri ve katkılar ölçülmüştür. Bilimsel ve teknolojik etkiler, ekonomik etkiler, kurumsal etkiler ve işbirlikleri ve sektörel bilginin geliştirilmesi yönündeki etkiler, dört temel etki kriterini oluşturmaktadır.Anket sonuçları göstermiştir ki, katılımcılar, bilimsel ve teknolojik faktörler ve işbirlikleri geliştirme ve sektör hakkındaki bilgi düzeylerini arttırma hususlarında belirgin düzeyde yüksek etkiler elde etmişlerdir. Bununla birlikte, bütün etki faktörleri içerisinde, ekonomik etkilerin en düşük seviyede olduğu gözlemlenmiştir.Proje enstrümanı, organizasyon tipi, proje aktivitesi, proje rolü ve alınan fon miktarı gibi bazı farklı kontrol faktörleri için etki düzeyleri test edilmiştir. Proje rolünün etki düzeyini etkileyen en önemli faktör olduğu ortaya çıkmıştır.Karar vericilerin beklentilerinin ve katılımcıların elde ettkleri katkıların karşılaştırılması göstermiştir ki, karar vericilerin beklentileri ekonomik etkiler dışında büyük ölçüde karşılanmıştır.Türk katılımcılar, dört temel etki kriterinin üçünden yüksek etkiler elde etmişlerdir. Bunun yanında, ekonomik etki faktörleri dışında, karar vericilerin beklentilerinin yüksek oranda karşılandığı görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, Altıncı Çerçeve Programı Bilgi Toplumu Teknolojileri alanı etkilerinin değerlendirilmesine dayanarak, Türkiye'nin bundan sonraki Çerçeve Programlarında yer almasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess impacts of European Framework Programme for Research and Technological Development (FP) on Turkish participants, focusing on Sixth Framework Programme (FP6) Information Society Technologies (IST) priority.A two-sided approach was employed while assessing impacts. First, DELPHI method was used to quantify and prioritise expectations of the decision makers in key stakeholders; second, a survey was designed to measure additionalities and the level of achievements of program participants. Scientific and technological impacts, economic impacts, institutional impacts and impacts on collaboration and sectoral knowledge were questioned as four main impact criteria.It is demonstrated in survey results that, significantly high levels of impacts were achieved in scientific and technological impacts and impacts on collaborations and development of sectoral knowledge. Nonetheless, economic impacts were noted to be lowest among all impact factors.Level of impacts were tested for different control factors including project instrument, organization type, project activity, project role and received grant. Project role was proved to be the most important control factor affecting the level of impact.It is presented in comparison of decision makers? expectations and participants? achievements that, decision makers? expectations were mostly satisfied by participants except for economic impacts.Turkish participants in FP6 IST field had significant impacts in three out of four main impact factors. Moreover, decision makers expectations were highly satisfied except for economic impact factors. The results of this study, relying on the assessed impacts of FP6 IST field, support Turkey?s participation in forthcoming FPs.