Design and implementation of advanced pulse width modulation techniques and passive filters for voltage source inverter driven three-phase AC motors
Gerilim kaynaklı eviricilerle sürülen üç fazlı AA motorları için gelişmiş darbe genişlik modülasyon tekniklerinin ve pasif süzgeçlerin tasarım ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 269398
  2. Yazar: NEBİ ONUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET M. HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Uzay vektör darbe genişlik modülasyonu (DGM), etkin sıfır durum DGM, süreksiz DGM ve yakın komşu DGM gibi gelişmiş DGM teknikleri üç fazlı AA motor sürücülerde düşük DGM kıpırtısı, geniş gerilim doğrusallığı ve düşük ortak mod gerilimi (OMG) elde etmek amacıyla kullanılır. Bazı uygulamalarda motordaki zorlanmaları azaltmak için evirici ile motor arasında süzgeç kullanılır. Motor akım DGM kıpırtı bileşenleri, motor terminallerinde gerilim aşımları, mil gerilimi ve rulman akımları vb. olumsuz etkiler DGM teknikleri ve pasif süzgeçler yoluyla azaltılabilir. Birçok DGM tekniği ve pasif süzgeç tipi bulunmaktadır. Bu tezde DGM teknikleriyle süzgeçlerin birleşimi üzerine çalışılmakta ve motor sürücünün sözedilen motor zorlanmaları açısından başarımı değerlendirilmektedir. DGM teknikleri gözden geçirilmekte, DGM tekniklerinin gerçeklenmesi için genelleştirilmiş bir algoritma geliştirilmekte ve gerçekleme 4kW'lık bir sürücüde gösterilmektedir. Süzgeç tipleri incelenmekte ve bunlardan ortak mod bobini ile saf sinüs süzgeci (SSS) detaylı olarak incelenmektedir. Bu süzgeçler tasarlanarak laboratuvar başarımları değerlendirilmektedir. Son aşamada gelişmiş DGM yöntemleriyle bu süzgeçler birleştirilmekte, ve SSS'nin süreksiz DGM teknikleriyle olan uyumsuzluk sorunu gösterilmektedir. Değişim oranı sınırlama yöntemine dayanan bir düzeltme önerilmekte ve uygulanabilirliği laboratuvar deneyleri ile kanıtlanmaktadır. Önerilen DGM algoritması ve SSS kullanılarak ideal bir DA-AA dönüştürücülü motor sürücü elde edilmekte ve başarımı laboratuvar deneyleri ile gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Advanced pulse width modulation (PWM) techniques such as space vector PWM, active zero state PWM, discontinuous PWM, and near state PWM methods are used in three-phase AC motor drives for the purpose of obtaining low PWM current ripple, wide voltage linearity range, and reduced common mode voltage (CMV). In some applications, a filter is inserted between the inverter and the motor for the purpose of reducing the stresses in the motor. The motor current PWM ripple components, terminal voltage overshoots, shaft voltage, and bearing currents, etc. can all be reduced by means of PWM techniques and passive filters. Various PWM techniques and passive filter types exist. This thesis studies the combinations of PWM techniques and filters and evaluates the performance of the motor drive in terms of the discussed stresses in the motor. PWM techniques are reviewed, a generalized algorithm for the implementation of PWM techniques is developed, and implementation on a 4 kW rated drive is demonstrated. Filter types are studied, among them the common mode inductor and the pure sine filter (PSF) configurations are investigated in detail. Filters are designed and their laboratory performance is evaluated. In the final stage the advanced PWM techniques and filters are combined, the incompatibility problem of discontinuous PWM methods with the PSF is illustrated. A cure based on rate of change limiter is proposed and its feasibility proven in the laboratory experiments. With the use of the proposed PWM algorithm and PSF, a motor drive with ideal DC to AC conversion stage (DC to pure sine) is achieved and its performance is demonstrated in the laboratory.