Hydrometallurgical processing of lateritic nickel ores
Lateritik nikel cevherlerin hidrometalurjik proses edilmesi
  1. Tez No: 269396
  2. Yazar: CANER HAKKI KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ALİ TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Manisa'nın Gördes bölgesinde bulunan lateritik nikel cevherlerinin kolon liç çözeltisinden en uygun koşullarda çeşitli hidrometalurjik metotlar uygulayarak maksimum verimde nikel ve kobalt elde etmektir. Nontronit tipte lateritik nikel cevherinin bu kolon liç çözeltisi ilk başta nötrleştirilmiş ve iki aşamalı bir demir arıtma prosesi ile deneysel olarak belirlenen en uygun şartlarda ana kirletenlerinden arındırılmıştır. Daha sonra, yine belirlenen en uygun şartlarda nikel ve kobalt arıtılmış liç çözeltisinden karışık hidroksit çökelek şeklinde ?MHP? denen iki aşamalı bir çöktürme metodu ile çöktürülmüş ve bir manganez arıtma prosesi gerçekleştirilmiştir. Bu prosesle Mn konsantrasyonu kabul edilebilir düzeye düşürüp hidroksit çökelekte en fazla %10 Mn sağlayarak, şu anki piyasaya ve standart koşullara uygun kaliteli bir MHP ürünü üretmek mümkün olmuştur.Bu tez çalışmasının sonucu olarak, yürütülen deneyler sülfürik asitle olan yeniden kazanımlı liç ile lateritik nikel cevherindeki yaklaşık %81 Ni ve %63 Co'nun (9,72 kg Ni / ton cevher ve 0,28 kg Co / ton cevher) karışık hidroksit çökelek olarak MHP metodu ile elde edilebileceğini göstermiştir. MHP ürünü %41,9 Ni, %1,0 Co, %2,3 Mn, %0,06 Al, %1,5 Mg, %0,02 Fe, %0,01 Cr, %0,25 Zn, %0,03 Cu ve %4,73 S içerir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis study is to recover nickel and cobalt at maximum efficiency from column leach liquor of lateritic nickel ores existing in Gördes region of Manisa by performing various hydrometallurgical methods under the optimum conditions. This column leach solution of nontronite type lateritic nickel ore was initially neutralized and purified from its basic impurities by a two stage iron removal process under the optimum conditions determined experimentally. Then, nickel and cobalt were precipitated in the form of mixed hydroxide precipitate from the purified leach solution by a two stage precipitation method called ?MHP? and a manganese removal process was carried out also under the optimum conditions determined. By decreasing Mn concentration with this process to an acceptable level yielding at most 10% Mn in hydroxide precipitate, it was possible to produce a qualified MHP product suitable to the current marketing and standard conditions.As a result of this thesis study, the experiments conducted showed that by recycle leaching with sulfuric acid about 81% of Ni and 63% of Co in the lateritic nickel ore (9.72 kg Ni / ton of ore and 0.28 kg Co / ton of ore) could be extracted as mixed hydroxide precipitate by MHP method. The MHP product contains 41.9% Ni, 1.0% Co, 2.3% Mn, 0.06% Al, 1.5% Mg, 0.02% Fe, 0.01% Cr, 0.25% Zn, 0.03% Cu and 4.73% S.