Synthesis of chiral diene systems via ring closing enyne metathesis and their applications in diels-alder reactions
Kiral dien sistemlerinin halka kapamalı enin metatez yoluyla sentezleri ve diels-alder tepkimelerindeki uygulamaları
- Tez No: 269413
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tezin ana konusu kiral dien sistemlerinin halka kapamalı metatez yoluyla sentezlenmesidir. Furan ve tiyofen karbaldehitleri başlangıç maddeleri olarak seçilmiştir. Bu aldehitlerin alilasyon ve proparjilasyon tepkimeleri sonucunda hedeflenen rasemik heteroaryl substitute homoallilik ve homoproparjilik alkoller elde edilmiştir. Daha sonra, enzimatik rezolüsyon yoluyla değişik enzimler kullanılarak (PS-II, Lipozyme) enantiyomerce zenginleştirilmiş alkoller yüksek e.e değerleriyle elde edilmiştir. Bütün alkollerin mutlak konfigürasyonu bilinmektedir. Enantiyomerce zenginleştirilmiş alkollerin yaygın olarak kullanılan O-alilasyon ve O-proparjilasyon tepkimeleri sonucunda halka kapamalı enin metatez tepkimesi için uygun olan enin sistemleri başarıyla sentezlenmiştir. Tüm halka kapamalı enin metatez tepkimelerinde birinci jenerasyon Grubbs katalizörü kullanılmıştır. Bütün tepkimeler süresince konfigurasyonun korunmasından dolayı kiral dien sistemlerinin mutlak konfigürasyonları bilinmektedir. Bisiklik ürünler elde edip stereoseçicilik hakkında yorum yapabilmek için son basamak olarak bazı kiral dien sistemlerine Diels-Alder tepkimesi uygulanmıştır ve sadece tek diastereomerik siklokatılma ürünü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is synthesis of chiral diene systems via Ring Closing Enyne Metathesis (RCEM). Furan and thiophene carbaldehydes were chosen as starting compounds. As a result of allylation and propargylation reaction of these aldehydes targeting racemic heteroaryl substituted homoallylic and homopropargylic alcohols were synthesized. Enantiomerically enriched alcohols were obtained by enzymatic resolution method with different enzymes (PS-II, Lipozyme) with the high enantiomeric excess values. Absolute configurations of all alcohols are known. O-allylation and O-propargylation reactions of enantiomerically pure alcohols, afforded feasible enyne units for RCEM were synthesized successfully. All RCEM reactions were performed by using Grubbs? 1st generation catalyst. The absolute configuration of all chiral diene systems were known since during the course of the all reactions, configurations were preserved. As a last step, Diels-Alder reactions were applied to some of these chiral diene systems to get bicyclic compounds and comment on the stereoselectivity. Only one diastereomeric cycloadduct was observed as a result of Diels-Alder applications.