Data mining on architecture simulation
Mimari benzetimi üzerinde veri madenciliği
  1. Tez No: 269434
  2. Yazar: ENGİN MADEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ŞENKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Veri madenciliği, büyük verilerden örüntüler çıkartma sürecidir. Veri madenciliğidallarından birisi de ardışık veriler üzerinde işlem yapılmasıdır ve burada veri olaylardizisi olarak görülür ve her bir veri bir meydana gelme zamanı değerine sahiptir.Ardışık veri, bölümler kullanılarak modellenir ve olaylar bu bölümler içinde yer alır.Bu tezin amacı, bölüm madenciliği tekniklerini kullanarak mimari benzetimiçıktılarını analiz etmek, mimarideki olaylar arasında bilinen ilişkileri göstermek vebir mimari üzerinde bir programın kodlarını çalıştırmadan önce performansı ile ilgilitahmin yapmak için bir ortam hazırlamaktır. Buradaki en önemli noktalardan birisibölüm madenciliği yöntemlerinin uygulama alanıdır. Mimari benzetimi verileri, buyöntemlerin uygulanması için yeni bir alandır ve bu yöntemlerle elde edilen sonuçlarkullanılarak bir mimari üzerinde bir programı çalıştırmadan önce performansıhakkında tahminler yapılması yeni bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Bu amaçlabölüm madenciliğine ilişkin üç yöntem olan WINEPI yaklaşımı, örtüşmeyen oluştemelli yaklaşım ve MINEPI yaklaşımının gerçekleştirilmesiyle bir veri madenciliğiaracı geliştirilmiştir. Bu aracın üç temel bileşeni mevcuttur ve bunlar veri önişleyicisi, bölüm madencisi ve çıktı analizcisidir.
Özet (Çeviri)
Data mining is the process of extracting patterns from huge data. One of the branchesin data mining is mining sequence data and here the data can be viewed as asequence of events and each event has an associated time of occurrence. Sequencedata is modelled using episodes and events are included in episodes.The aim of this thesis work is analysing architecture simulation output data byapplying episode mining techniques, showing the previously known relationshipsbetween the events in architecture and providing an environment to predict theperformance of a program in an architecture before executing the codes. One of themost important points here is the application area of episode mining techniques.Architecture simulation data is a new domain to apply these techniques and by usingthe results of these techniques making predictions about the performance ofprograms in an architecture before execution can be considered as a new approach.For this purpose, by implementing three episode mining techniques which areWINEPI approach, non-overlapping occurrence based approach and MINEPIapproach a data mining tool has been developed. This tool has three maincomponents. These are data pre-processor, episode miner and output analyser.