A prefetching method for interactive Web GIS applications
Etkilişimli Web GIS uygulamaları için ön yükleme yöntemi
- Tez No: 269435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez kapsamında, Web GIS uygulamalarının performansını artırmak amacıyla bir ön yükleme yöntemi geliştirilecektir. Web GIS, genellikle web tarayıcısı üzerinde navigasyon amaçlı kulanılmaktadır ve web üzerinden iletilen coğrafi verinin oldukça büyük olduğu düşünülürse, ön yükleme yöntemleri ve ön bellek mekanizmaları son derece önem kazanmaktadır. Bu çalışma, ayrıca önceden yüklenecek verilerin seçimi esnasında buluşsal yöntemleri de kullanarak, bahsedilen performans sorunlarını çözme adına bir çözüm önerecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a prefetching method to increase the performance of Web GIS applications will be developed. Web GIS is generally used for navigation purposes on a web browser and since the geospatial data transmitted over web is large scaled, prefetching and caching policies become extremely important. This study will propose a solution to solve the performance issues by also injecting heuristics while choosing the data that will be prefetched.