Semantic service discovery with heuristic relevance calculation
Yakınlık derecesi kullanarak anlamsal web servis bulma
  1. Tez No: 269433
  2. Yazar: MÜGE ÖZYÖNÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, web servislerinin ve rest tabanlı servislerin anlamsal bakımdan desteklenmiş bir şekilde bulunmasını sağlayan bir arama mekanizması geliştirilmiştir. Bu mekanizma bir ontololoji kullanmaktadır. Kullanıcıların web servislerinin isimlerine, girdi ve çıktılarına göre ontoloji yardımıyla kolay bir şekilde aradıkları servisleri bulmaları amaçlanmaktadır. Sonuçlar değişen uygunluk derecelerine göre sıralanmaktadır. Bu mekanizmayı göstermek için deneysel olarak turizm ve seyehat alanı kullanılmıştır. Bu alanda mevcut web servislerini desteklemek için bir ontoloji geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a semantically aided web service and restful service search mechanism is presented that makes use of an ontology. The mechanism relates method names, input and output parameters for ontology guided matches and offers results with varying relevance corresponding to the matching degree. The mechanism is demonstrated using an experimental domain that is tourism and travel. An ontology is created to support a set of web services that exist in this domain.