Determination of home range size and habitat selection of gazelles (Gazella subgutturosa) by GPS telemetry in Sanliurfa
Şanlıurfa'da ceylanların (Gazella subgutturosa) yaaşam alanı büyüklüğü ve habitat seçimleriinin GPS telemetri ile belirlenmesi
- Tez No: 269436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kursaklı ceylan, Türkiye'de tehdit altında olan sadece Şanlıurfa bölgesinde yaşamakta olan türlerden birisidir. Bu çalışmada, kursaklı ceylanlar eski yaşam alanları olan Şanlıurfa-Suruç bölgesine serbest bırakılmış ve dişilerin yedi tanesine GPSli tasma takılmıştır. Bu bireyler bir yıl boyunca takip edilmiş ve tasmalara kaydedilen coğrafi konum verileri kullanılarak mevsimsel habitat seçimleri ve yaşam alanı büyüklükleri belirlenmiştir. Yılın 4 mevsimine ek olarak çiftleşme ve yavrulama dönemleri için de yaşam alanı büyüklüğü ve habitat seçimleri tahmin edilmiştir. Ayrıca, su kaynağı varlığının değişmesi nedeniyle, yaz dönemi yaz1 ve yaz2 olmak üzere ikiye ayrılmıştır.GPS tasmalı ceylanların mevsimsel yaşam alanı büyüklükleri kış için ortalama 3.61 ± 0.47 km2, ilkbahar için .96 ± 0.44 km2, yaz1 için 4.55 ± 1.35 km2 , yaz2 için 2.26 ± 0.20 km2, sonbahar için 3.38 ± 0.44 km2, çiftleşme dönemi için 1.37 ± 0.50 km2, ve yavrulama dönemi için 1.66 ± 0.50 km2 olarak tahmin edilmiştir.GPS tasmalı dişi ceylanların mevsimsel habitat seçimlerini değerlendirmek için, yedi habitat değişkeni katmanı hazırlanmıştır. Ceylanlar bir yıl boyunca yaz mevsimi için doğu, kış için batı bakılarını seçmiş, ve, kuzey ve düz bakılardan kaçınmıştır. Su, kursaklı ceylanlar için anahtar habitat değişkeni olarak düşünülebilir.Sonuçlar bazı GPS tasmalı kursaklı ceylanların yaşam alanlarının koruma alanının dışında kaldığını ve ceylanların koruma alanı içindeki geniş bölgeleri kullanılmadıklarını göstermiştir. Ceylanların korunmasını iyileştirmek için, koruma alanı yeniden düzenlemeli ve ceylanların daha yoğun kullandıkları alanlara kaydırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Goitered gazelle is one of the threatened species of Turkey living in only Şanlıurfa region. In this study, goitered gazelles have been released to their previous habitat in Şanlıurfa-Suruç region and seven of females were collared with GPS collars. These individuals were monitored for a year and their seasonal habitat selection and home range sizes are determined by using location data recorded on the collars. In addition to 4 seasons of the year, home range and habitat selection are estimated for mating and calving periods. Also, summer period is divided to two as summer1 and summer 2 because of changing availability of water resources in study area.Seasonal home range sizes of GPS collared gazelles are estimated as average 3.61 ± 0.47 km2 for winter, 3.96 ± 0.44 km2 for spring, 4.55 ± 1.35 km2 for summer1, 2.26 ± 0.20 km2 for summer2, 3.38 ± 0.44 km2 for autumn, 1.37 ± 0.50 km2 for mating season, and 1.66 ± 0.50 km2 for calving season.Seven habitat variable layers were prepared for the evaluation of seasonal habitat selection of GPS collared female gazelles. Gazelles were selected east aspects in summer and west aspects in winter seasons and, north and flat aspects were avoided in all seasons for a year. Water can be considered the key habitat variable for the goitered gazelles.The results show that some home ranges are outside of the protected area and gazelles do not use large areas in the protected area. In order to improve conservation of gazelles, protected area should be re-arranged and shifted to more intensely used areas by gazelles.