Identification of demographic structure and population viability analysis of Gazella subgutturosa in Sanliurfa
Şanlıurfa'daki Gazella subgutturosa'nın demografik yapısının ve toplum yaşayabilirlik değerlerinin belirlenmesi
- Tez No: 269437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ceylanlar Asyalı (Gazella subgutturosa) bir antilop türüdür ve IUCN tarafından Hassas (Vulnerable) olarak sınıflandırılmıştır. Ekonomik, estetik ve kültürel değerinden ötürü uzun süredir avlanmakta ve evcilleştirilmektedir. Yıllar boyunca artan insan etkisi, Türkiye'deki ceylan populasyonunu neredeyse yok olmaya sürüklemiştir. Günümüzde Türkiye'de, tek doğal ceylan Şanlıurfa'da yaşamaktadır.Bu tezde, Şanlıurfa'daki doğal ceylan populasyonunun demografik yapısı ve değişkenleri çalışılmıştır. Yapılan çizgi transekt ve devamlı arazi çalışmalarıyla populasyon yapısı hakkında cinsiyet oranı ve grup içerik bilgileri toplanmıştır. Bir uzaktan örnekleme yöntemi olan çizgi transekt yöntemi, populasyon büyüklüğü ve yoğunluğunu hesaplamada kullanılmıştır. Küresel yer belirleme sistemli tasma takılmış ceylanlar yavrulama ve yaşama oranları için izlenmiştir.Veriler Temmuz 2008 ile Aralık 2009 arasında toplam 32 arazi çalışması sırasında toplanmıştır. Çalışmada dört ana transekt örneklemesi ve devamlı arazi çalışmalarında yapılan transekt örneklemeleri dahil 90 çizgi transekt yürünmüştür. Sırasıyla populasyon büyüklüğü ve yoğunluğu Temmuz 2008 için (ortalama ± standard hata) 242 ± 184 ve kilometre karede 2.302 ± 1.590 birey; Ocak 2009 için 365 ± 179 ve kilometre karede 3.476 ± 1,707 birey; Haziran 2009 için 319 ± 243 ve kilometre karede 3,039 ± 1,059 birey; Kasım 2009 için 317 ± 243 ve kilometre karede 3.019 ± 2.315 birey olarak hesaplanmıştır. Hayatta kalma oranı yavrular, 1 yaşındakiler ve 2 ve daha fazla yaştaki bireyler için sırasıyla 0.276, 0.540 ve 0.585; doğurganlık ise 0.4 olarak hesaplanmıştır.Bu başlangıç çalışması gösteriyor ki toplum yaşayabilirlik analiz sonuçlarına göre, doğal ceylan populasyonunun önümüzdeki 10 yıl içinde daha verimli bir koruma çalışması yapılmazsa yok olacağı tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Goitered gazelle (Gazella subgutturosa) is an Asian antelope species and it is classified as Vulnerable by IUCN. They have an economic, esthetic and cultural value; therefore, they had been hunted and domesticated for a long time. Additional human disturbance over years nearly led goitered gazelle populations in Turkey to extinction. Today in Turkey, only natural population of goitered gazelle lives in Şanlurfa.In this theses, demographic structure and population parameters of natural population goitered gazelle in Şanlıurfa is studied. Line transect and regular surveys are performed to collect data about demographic structure of the population such as sex ratio and group composition. Line transect sampling, which is a distance sampling technique, is used to estimate population size and density of the population. GPS collared goitered gazelles are monitored for fecundity and survival rate.Data is collected for 18 from July 2008 to December 2009 during 32 field surveys. Four main transect samplings have been performed and including transect samplings that are done during regular surveys, 90 line transects are walked.Population sizes and densities were estimated to be (average ± standard error) 242 ± 184 and 2.302 ± 1.590 individual per km2 for July 2008; 365 ± 179 and 3.476 ± 1.707 individual per km2 for January 2009; 319 ± 111 and 3.039 ± 1.059 individual per km2 for June 2009 and lastly, 317 ± 243 and 3.019 ± 2.315 for November 2009. Survival rate is estimated to be 0.276, 0.540 and 0.585 for calves, 1 year old and 2+ years olds respectivelty, and fecundity is estimated to be 0.4.This preliminary study shows that according to Population Viability Analysis results, natural goitered gazelle population in Turkey will be extinct in next 10 years if more effective conservation is not performed.