Occurrence, distribution and sources of polychlorinated biphenyls at selected industrial sites in Turkey
Türkiye?deki belirli sanayi alanlarında poliklorlu bifenillerin varlığı, dağılımı ve kaynaklarının incelenmesi
  1. Tez No: 269513
  2. Yazar: KADİR GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, poliklorlu bifenillerin (PCB) varlığı ve mekansal dağılımını incelenmek amacıyla iki organize sanayi bölgesi (İzmit ve Mersin), bir termik santral (Seyitömer, Kütahya), hurda metal tesisi (Kızılırmak, Kırıkkale) ve trafo bakım-onarım tesisi (Eymir Gölü, Ankara) civarından çoğunluğunu sedimanların oluşturduğu 120 adet numune toplanmıştır.Numunelerdeki toplam PCB derişimi ölçüm limiti ile 385 ng/g arasında değişmektedir. Yapılan analizler, numunelerin PCB'ce zenginleştiği ve özellikle Seyitömer termik santrali civarının ciddi düzeyde kirlilik içerdiğini göstermiştir. Tekil PCB bazlı analizler 5 ve 6 klorlu PCB'lerin yoğunluğuna işaret etmektedir.Numune alınan bölgelerdeki PCB derişimleri dünyanın çeşitli bölgelerindeki toprak veya sedimanın temel kirlilik düzeyiyle kıyaslanabilir seviyededir. Tekil PCB verileri kirlilik kaynaklarının belirlenmesi amacıyla Kimyasal Kütle Dengesi (KKD) modeliyle incelenmiştir. Genel olarak, trafo ve kapasitör gibi ekipmanların sıkça kullanıldığı enerji üretimi/dağıtımı ve yüksek enerji gereksinimi olan sanayiler başlıca PCB kirlilik kaynağı olarak bulunmuştur. Ayrıca, numune alınan bölgeye bağlı olarak, PCB'lerin açık kullanım alanlarına işaret eden sonuçlara da ulaşılmıştır.Sonuç olarak, numune alınan çoğu bölgede mevcut ulusal yönetmeliklere göre ciddi bir kirlilik belirtisi gözlenmezken, kirlilik potansiyeli mevcuttur. Öte yandan, bu sonuçlar kirliliğe uzun süreli maruziyet dikkate alındığında, kirliliğin çevreye ve insan sağlığına sorun teşkil edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the occurrence and distribution of polychlorinated biphenyls (PCBs) were investigated via sampling studies conducted around a thermal power plant (Seyitömer, Kütahya), a scrap metal yard (Kızılırmak, Kırıkkale), transformer repair and maintenance facility (Lake Eymir, Ankara), and two organized industrial districts (İzmit and Mersin), and 120 samples composed mainly of sediments were collected from those sites.Total PCBs ranged from not detected to 385 ng/g for all samples. Analysis of samples indicates enrichment of PCBs with special emphasis to sediments collected around the Seyitömer thermal power plant. Congener specific results indicate domination of profiles by penta- and hexa-chlorobiphenyls. Overall, the PCB concentrations observed in sampling sites are comparable to the background levels of soil/sediments around the world.To identify relevant pollution sources, congener specific data were further evaluated in the subsequent process of source apportionment using Chemical Mass Balance (CMB) receptor model. A general overview of the source apportionment results indicate that equipments (transformers and capacitors) mainly used in the energy generation/transmission and high energy consuming industries as the major PCB sources. PCBs used in open applications were also predicted as sources depending on site characteristics.Overall, indications of contaminated sites are evident in a number of locations; yet, no major contamination is evident in any media according to the current relevant national regulatory actions. However, findings of this study suggest that, over expanded time exposure, threat to the environment and human health may be of concern.