Real-time motion control using field programmable gate arrays
Alan programlanabilir kapı dizini kullanılarak gerçek zamanlı hareket denetimi
  1. Tez No: 269514
  2. Yazar: BARIŞ RAGIP MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU, YRD. DOÇ. DR. MELİK DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, alan programlanabilir mantık kapısı dizini (Field programmable gate array - FPGA) tabanlı gerçek zamanlı hareket denetim sistemleri için yeni uygulama yöntemleri araştırılmıştır. Bu yöntemler, bütün bir hareket denetim sisteminin alt parçalarını oluşturan, geleneksel ve modern denetim topolojileri ile çevresel birim arayüzleri için incelenmiştir. Geliştirilen yöntemler başlangıçta tek tek sınanarak bireysel başarımları ölçülmüş, sonunda ise parçalar biraraya getirilerek oluşturulan tasarım sınanmıştır. Bütün tasarımın sınanımları, bir CNC işleme merkezinin çevrimiçi donanım benzetimi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntemler, başarımları, kaynak tüketimler ve erişilebilir örnekleme hızları bazında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel implementation methods for FPGA based real-time motion control systems are investigated. These methods are examined for conventional and modern controller topologies as well as peripheral device interfaces which are mutually essential pieces of a motion controller. The developed methods are initially tested one by one to assess the performance of the individual design; and finally an assembled solution is developed to test the overall design. Tests of the overall design are realized via hardware-in-the-loop simulation of a real-world control problem, selected as a CNC machining center. The developed methods are discussed in terms of their success, resource consumptions and attainable sampling rates.